Náš jižní soused už dávno není jen cílem zimních dovolených a tranzitní zemí při cestě k moři. Řada Čechů jezdí do Rakouska pravidelně za památkami, krásnou přírodou a také na nákupy. A nemusí jít jen o turistické suvenýry. Pro řadu lidí z pohraničí je atraktivní také pravidelný nákup potravin v rakouských obchodech.
Rakousko – potravinářská velmoc
Rakousko patří mezi přední producenty potravin a je vyhlášeno svými mléčnými výrobky, uzeninami, sýry, vínem a nabídkou masa. Když jsem prvně kupovala v Rakousku kuřecí maso, překvapila mě jeho barva. Zdaleka nebylo tak uměle růžové jako u nás, ale chuť byla nesrovnatelně lepší. Také jsem nikdy nezažila maso nadopované vodou, aby více vážilo, což je u nás poměrně častý nešvar. Každý týden je nějaký druh masa ve výrazné slevě a vždy chutná skvěle. Vynikající jsou také párky a klobásy všech možných druhů, sýry, jogurty a mléko (čerstvé i trvanlivé).
Široká je také nabídka ovoce a zeleniny, včetně různých salátů, fresh džusů a smoothie. Průměrné ceny jsou vyšší, vyplatí se nakupovat v akcích. Kvalita je výborná, a to platí i o zpracovaném ovoci, třeba džemech. Obrovský je výběr sladkostí, ale dost jich můžeme koupit i u nás. Jen někdy chutnají trochu jinak. Určitě zkuste čokolády, včetně slavných Mozartkugeln.
Já miluji rakouské pečivo, hlavně tmavé, třena kornspitz, a také chleba. A je celkem jedno, jestli ho koupíte v pekařství nebo supermarketu, vždy je výborné a nekazí se. Široká je nabídka bio produktů a různých dietních výrobků pro celiaky a diabetiky. Syn vždy požaduje wrapy a sendviče, které zde mají v trochu jiných chuťových variantách, než jsou v českých obchodech. Nikdy nezapomenu nakoupit konzervované paštiky – jsou cenově výhodné a dobré. A pokud mají, tak i svačinková balení lívanců s brusinkami nebo banánem.
Co se nevyplatí, jsou mražené výrobky. Téměř vše je výrazně dražší než u nás, jen třeba velká balení pizzy, zeleniny i hotových jídel v obchodech typu Hofer mohou být cenově výhodná. Ani sortiment mi v této kategorii nikdy nepřišel atraktivnější než u nás.
Obchody
Najdete zde i u nás známé řetězce jako je Billa, Norma, Lidl a Penny, dále Eurospar, Interspar, Adeg Hofer a další. Ve velkých městech funguje i Metro, což je obdoba českého řetězce Makro. A pak je všude řada malých obchůdků, pekáren, cukráren, obchodů s vínem a sýry, ale i v menších městech zde najdete Halal obchody. Nejlépe si je nabídku v místě, kam se chcete vracet osobně prozkoumat a najít si obchody, které vám bude cenově i nabídkou vyhovovat.
Ceny
Ceny závisí na tom, kde konkrétně nakupujete. Z mé zkušenosti patří mezi levnější Hofer, Lidl a Penny, v ostatních obchodech je něco levnější, něco stejně drahé a něco dražší. Velmi časté jsou ale nejrůznější akce typu 2 + 1 zdarma, výhodné jsou slevy pečiva, včetně dortů, v sobotu odpoledne před zavřením obchodu. Na internetu můžete dohledat letáky rakouských obchodů, které o slevových akcích informují. Na nákupní vozík potřebujete buď žeton, nebo minci 1 €. České desetikoruny do většiny nejdou. Výrazně dražší jsou většinou nápoje, nealko, pivo, víno, ale i káva, ale i u toho sortimentu můžete najít výhodnou nabídku.
Na co si dát v Rakousku pozor
Prodejní doba:
V Rakousku nenakoupíte v neděli a o svátcích, je zavřeno, a to i v malých obchodech. Pozor, svátky tady jsou často v jiných dnech než v ČR. Obvykle tady nakoupíte ve dnech, kdy je u nás zavřeno, ale nenakoupíte jindy. V Rakousku jsou dny pracovního klidu hlavně ve dnech církevních svátků, jejich seznam najdete na internetu. V sobotu má většina řetězců otevřeno do pozdního odpoledne, ale prodejní doba do pozdních večerních hodin, na kterou jsme zvyklí z ČR, zde není. Nejpozději nakoupíte do 18 hodin, a to zdaleka ne všude. Také ve všední dny se zde zavírá obvykle dříve než u nás. V neděli nakoupíte jen ve vybraných turistických lokalitách.
Nákup ze dvora
Velmi často uvidíte na venkově cedulky s nabídkou vajec, mléka, ovoce, zeleniny, brambor a dalších farmářských plodů takzvaně ze dvora. Někdy stačí zazvonit, jindy si můžete dokonce nabrat sami a peníze za zboží tam nechat. Ceny jsou obvykle vyšší než v supermarketech, ale nemusí to být pravidlem, kvalita je skvělá.
Trhy
Trhy se konají v různých obcích a městech podobně jako u nás buď při nějaké příležitosti, nebo jsou pravidelně. Vyhlášené jsou hlavně adventní a vánoční trhy prakticky v každém rakouském městě. Kromě toho můžete často narazit na sezónní dřevěné stánky třeba s ovocem, sýry či vínem.