Domů Výživa O potravinách Jaké potraviny si dovézt z Turecka

Jaké potraviny si dovézt z Turecka

Léto je časem přímo stvořeným k cestování a poznávání nových zemí a kultur. Už jste letos byli na své zasloužené dovolené? Nebo plánujete, že teprve pojedete? Pokud si za svou destinaci vyberete Turecko, určitě nebudete litovat. Zkuste se letos dovolenou doslova „projíst“! Zapomeňte na hotelové resorty a oblíbený „all inclusive“ a vydejte se do pohádkových uliček Istanbulu a jezte v restauracích, kde večeří i místní lidé. Ti přece nejlépe vědí, kde se dobře vaří. A pokud si zamilujete tureckou kuchyni a místní jídlo, nezapomeňte si domů s sebou odvést i několik jedlých suvenýrů, které budou příjemnou vzpomínkou na prožitou dovolenou nebo pěkným suvenýrem pro vaše blízké. A co byste si rozhodně neměli nechat ujít?

Helva

Turecko je vyhlášenou zemí plnou sladkostí, a tak právě ty by rozhodně neměly chybět ve vašem kufru na cestě domů! Všichni asi známe tradiční pochoutku českých poutí, turecký med, který ale vlastně s Tureckem nemá nic společného. Podobnou sladkostí jsou však i světlé či tmavé „cihly“ plné oříšků, kterou dnes známe jako chalvu, turecky helvu. Údajně se jedná o nejstarší tureckou sladkost, kterou miloval i sultán Sulejman Nádherný. Tato dobrota se vyrábí z cukru a sezamové tahini pasty.

Chalva

Baklava

Baklava je asi nejtradičnější sladký turecký zákusek, kterým rozhodně potěšíte své blízké. Dříve byla považována za pokrm králů a nejbohatších vrstev obyvatelstva. Dnes na ni narazíte doslova na každém trhu a v pouličních stáncích. Vyrábí se ze speciálního listového těsta, přepuštěného másla ghí, a je plněná sekanými ořechy a slazená medem a sirupem. Nejčastěji se používají vlašské ořechy, v některých částech Turecka však narazíte i na pistácie. Baklavu dnes seženete i v krásném dárkovém balení, takže není problém si ji přivézt domů.

Baklava

Kostky Lokum

Po celém Turecku jsou k dostání i sladké měkké kostky, kterým se říká lokum, rahat neboli „turecké potěšení“. Svou konzistencí připomínají želé a vyrábějí se ze škrobu a cukru, který se svaří ve vodě společně s různými příchutěmi. Typická je například růžová voda, máta, bergamot, zázvor či skořice. Hmota se pak nechá ztuhnout a krájí se na malé kostičky, které se ještě obalují v moučkovém cukru či kokosu.

Kostky Lokum

Koření

Bez koření byste rozhodně neměly opustit Turecko! Na každém trhu se setkáte s překrásně barevnými hromadami voňavého koření. Doslova zde uvidíte přehlídku barev a vůní a místní prodavači vám ochotně pomohou. Vybírat můžete například ze šafránu, černého pepře, červené drcené papriky, sumaku, sušeného oregana či máty. Odjet byste také neměli bez turecké kořenící směsi plné bylin a soli Tuzot. Pokud nechcete koření vybírat přímo na trhu, k dostání jsou také již zabalené dárkové krabičky. Můžete si u nich procvičit smlouvání o ceny, které je pro Turecko tak typické.

Ajran

Ajran je velmi oblíbený turecký nápoj smíchaný z jogurtu, vody a soli, kterou se nápoj konzervuje, a tím pádem si ho domů můžete také v pohodě přivést. Po celé zemi najdete různé druhy a chutě. Někdy se připravuje s osvěžující okurkovou šťávou, jindy s česnekem. Ajran vám pravděpodobně všude nabídnou jako uvítací drink, v Turecku je dokonce oblíbenější než sycené nápoje a limonády!

Turecký čaj

S tureckým čajem se v této zemi setkáte doslova na každém kroku. I v těch nejzapadlejších uličkách narazíte na malé obchůdky, před kterými věčně vysedávají muži, kteří po celý den usrkávají černý čaj z typické malé sklenice tulipánovitého tvaru. Již ve středověku zem protínala hedvábná stezka, a tak není divu, že se tudy později čaj dostal i do Evropy. Turecký čaj se klasicky připravuje z drceného druhu černého čaje, který se pěstuje na jižním pobřeží Černého moře. Čaj je připravován pomocí dvojité konvice „çaydanlık“, kdy ve spodní části je voda a v horní sušený čaj, který se nejdříve zahřeje, a poté zalije horkou vodou ze spodní konvice. Vznikne tak nálev karmínové barvy. Sypaný čaj je tak skvělým dárkem z Turecka. Dostanete ho v malých krabičkách nebo si jej můžete zakoupit na váhu na trzích. Vhodným suvenýrem je také zmíněná konvička nebo sklenky, ať čaj pijete jako praví Turkové!

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno