Jaké účinky má zelený čaj?

Zelený čaj patří k celosvětově oblíbeným nápojům. Je lahodný a obsahuje řadu zdraví prospěšných látek. Jaké účinky má zelený čaj? Proč bychom ho měli pravidelně popíjet?

Rozlišujeme dva hlavní typy čaje: černý a zelený. Listy černého čaje se po sklizni fermentují, zatímco listy zeleného čaje nikoli. Zelný čaj je charakteristický zelenožlutou barvou a má poněkud trpkou chuť. Pije se neslazený. Dalším druhem čaje je oolong, který je částečně fermentovaný a zpravidla se ochucuje – například jasmínovými květy.

Zelený čaj jako účinný antioxidant

Řada studií prokázala, že zelený čajantioxidační účinky. Znamená to, že je schopen pohlcovat nebezpečné volné radikály v těle, které přispívají ke vzniku některých onemocnění a urychlují stárnutí organismu.

Pití zeleného čaje proto může fungovat jako prevence řady civilizačních chorob včetně některých druhů rakoviny (tlustého střeva, kůže, prsu). V zeleném čaji najdeme dva hlavní antioxidanty – konkrétně katechin a vitamín C.

Antibakteriální účinky zeleného čaje

Zelený čaj je také známý svými antibakteriálními účinky. Posiluje naši imunitu a chrání organismus před řadou nemocí. Pití zeleného čaje odstraňuje nepříjemný zápach z úst, protože ničí bakterie v ústní dutině a listy zeleného čaje je možné přikládat i na poranění, protože fungují jako přírodní dezinfekce.

Jaké účinné látky jsou v zeleném čaji?

Klíčovými antioxidanty v zeleném čaji jsou katechiny a vitamín C. Zelený čaj ale obsahuje řadu dalších látek, které mají pozitivní účinky na lidský organismus. Patří k nim skupina vitamínů B (B1, B2, B5, B7, B10), karoten, fluorid, draslík, sodík, vápník, magnezium, stroncium, měď, nikl, zinek, mangan, molybden, fosfor, železo, enzymy. Nejdeme v něm ale také kofein, éterické oleje nebo vzácné třísloviny.

Účinky zeleného čaje v kostce

  • Přírodní antioxidant
  • Antibakteriální účinky
  • Posiluje koncentraci, pomáhá proti únavě
  • Prevence proti depresi, revma, zubnímu kazu, některým druhům rakoviny a dalším civilizačním chorobám
  • Pomáhá při snižování nadváhy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno