Jednotlivé aminokyseliny v potravinách

Aminokyseliny jsou důležitou stavební jednotkou svalů, ale také pokožky či vlasů. Do těla je dostáváme prostřednictvím potravin. Aminokyseliny se rozdělují na esenciální a neesenciální. Podívejme se na jednotlivé aminokyseliny a jejich obsah v potravinách.

Aminokyseliny jsou stavební jednotkou bílkovin, jsou také součástí peptidů a v potravinách se nachází i jako volné látky. Existují stovky různých aminokyselin. Je důležité zmínit, že jsou pro lidský organismus velmi důležité, mnohé vykazují biologické účinky. Existuje 20 základních aminokyselin, z nich je 8 esenciálních. To znamená, že je lidský organismus není schopen vytvořit v těle, a tak se musí do organismus dostat prostřednictvím stravy. Pojďme se na některé jednotlivé aminokyseliny v potravinách blíže zaměřit, především na ty esenciální.

Aminokyseliny

Leucin

Leucin se řadí mezi esenciální aminokyseliny. Pomáhá zvyšovat svalovou hmotu v těle a umožňuje regulovat množství tuku a glukózy v krvi. A v jakých potravinách se tato aminokyselina nachází? Nejvyšší obsah leucinu najdeme v sýru, rybách, bílku, hovězím mase, kuřecím mase, ale také neloupané rýži. Dostatek leucinu se nachází i v ječmeni a Chlorelle.

Valin

Mezi další aminokyseliny patří valin. Ten se také podílí na budování svalové hmoty, do značné míry také ovlivňuje funkci nervové soustavy. Navíc zlepšuje metabolismus a posiluje imunitní systém. Na tuto aminokyselinu bychom tak rozhodně neměli zapomínat. Do organismus jej dostanete buď ze stravy, nebo z potravinových doplňků. Valin se ve větší míře nachází například v drůbežím mase, dále v rybách, čočce nebo kozím sýru.

Tryptofan

Proti problémům s nespavostí pomáhá esenciální aminokyselina tryptofan. Ta pomáhá přirozeně regulovat a tvořit hormony v těle, navíc urychluje metabolismus a pomáhá urychlit spalování tuků. Tryptofan se nachází v masu, rybách, mléce a mléčných výrobcích, dále ve vejcích, kešu ořeších, sezamových semenech i v banánech.

Lysin

Také lysin je jednou z esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo neumí vyrobit. Hraje přitom významnou roli ve vstřebávání vápníku i v budování svalové hmoty. Lysen se jako aminokyselina nachází v parmezánu, krevetách, vepřovém a hovězím mase, sójových bobech, čočce či arašídech.

Arginin

Arginin se považuje za aminokyselinu plodnosti. Jde o semiesenciální aminokyselinu, kterou si umí tělo vyrobit jen v určitých případech. Arginin obsahují především zelené potraviny v čele s mladým ječmenem.

Glutamin

Glutamin patří mezi aminokyseliny, které si tělo vyrobit dokáže. Glutamin patří mezi základní stavební jednotku bílkovin, navíc se jedná o nejrozšířenější aminokyselinu obsaženou v krvi. Najdeme ji v mnoha potravinách, například ve vejcím, hovězím mase, mléce, tofu, kukuřici či bílé rýži.

Zmínili jsme jen některé jednotlivé aminokyseliny v potravinách, na které můžete narazit nejčastěji. Zaměřte se především na příjem esenciálních aminokyselin, které si lidský organismus nedokáže sám vytvořit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno