Jelec tloušť – recepty

Jednou z velmi hojných a oblíbených ryb našich vod je jelec tloušť – recepty na něj jsou podobné jako na kaprovité ryby, takže s jeho přípravou určitě nemůžete nic zkazit. Nejedná se totiž o nic složitého.

Tato ryba se může pyšnit velkým množstvím názvů. Říká se jí například Chub nebo Döbel. Pokud budete mluvit s rybáři na Slovensku, bude to Jalec hlavatý a nesmíme zapomenout ani na Golavl, Chevaine nebo latinský název Leuciscus cephalus.

Jak připravit mražené rybí filé

Jak využít jelce v kuchyni

Jelec ryba poměrně plachá, o všem v Česku velmi rozšířená. Není tedy tak obtížné ho chytit. Ne všichni rybáři ho ovšem nosí domů, maso těchto ryb bývá totiž všeobecně považováno za méně kvalitní, než je tomu jiných obyvatel českých vod. Pokud ovšem jelce chytíce v zimě, bude mít maso chutnější. Všeobecně se doporučuje chytat ho ve pstruhových potocích, kde bývají ryby taktéž chutnější. Naopak znečištěné pásmo parmové no cejnové moc dobrou službu jejich masu neudělá. To je zkrátka fakt.

Jak připravovat jelce

Jak jsme si už řekli, jeho příprava je velmi podobná jiným kaprovitým rybám. Záleží tedy na vás, jakou úpravu zvolíte. Skvěle se hodí k dušení, vaření, smažení i pečení.

Filé z jelce – recept

Tento recept není vůbec složitý, i když to podle seznamu ingrediencí tak nevypadá. Nakonec však bude slavit úspěch každý kuchař.

Ingredience:

  • jelec (cca 2 kg)
  • 6 stroužků česneku
  • 1 pórek
  • 1 větší cibule
  • petržel
  • sůl
  • pepř
  • olivový olej
  • 1 citrón

Postup:

Jelce stáhneme z kůže a dáváme pozor, dáváme pozor, abychom maso neroztrhli. Poté z něj vytvoříme filety. Ty omyjeme, osolíme, opepříme a nakonec pokapeme šťávou z poloviny citronu. Necháme chvíli odležet.

Ryba by si měla pobýt přes noc v lednici

Připravíme si další ingredience. Dno vhodného pekáče nasypeme polovinou nasekaného póru, přidáme i kostičky cibule, 4 stroužky česneku, ,který jsme předtím prolisovali a na to všechno položíme filety. Zbytek ingrediencí přijde navrch. Nakonec povrch pokapeme olivovým olejem. Zakryjeme a necháme přes noc v lednici.

Přecházíme k finální fázi přípravy

Na pánvi rozehřejeme olivový olej a na něm opravdu rychle orestujeme filety, aby se příliš nevysušily. Předtím je samozřejmě z obou stran očistíme od zbytků zeleniny a koření. Teď je zbývá jen upéct. Do pekáče nalijeme trochu olivového oleje, na tuto vrstvu položíme opečené filety z našeho jelce a pečeme v předehřáté troubě. Teplotu si nastavíme asi na 250 stupňů, to bude optimální. Jelec se tu bude připravovat 15 až 20 minut.

Finální vyhotovení

Než se jelec upeče, tak prolisujeme dva nebo tři kousky česneku a nasekáme zbytek petrželky. Rozehřejeme olivový olej a obě ingredience na něm osmažíme jen tolik, aby voněly. Jelce pět minut před koncem pečení zapečeme na krustičku a to tak, že zvýšíme výkon trouby na grilování. Nakonec polijme česnekem a petrželkou a necháme v troubě dojít dalších 5 minut.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno