Jak vykuchat štiku?

Štika obecná (Esox lucius) patří mezi nejznámější dravé ryby, které žijí u nás. Patří mezi sladkovodní ryby, na které má políčeno celá spousta rybářů. Jejich minimální délka však musí být 50 cm, aby si ji rybář mohl ponechat. Zajímavostí je, že štika nemá jen jedny zuby na celý život. Protože jsou důležitou součástí její obživy, poté, co dojde k jejich opotřebení, vyrostou štice zuby nové. A jsou stejně ostré, jako ty původní!

Čím se štika živí?

Kromě drobnějších ryb (jako je například okoun, ježdík nebo třeba plotice) se častou součástí jídelníčku štiky stávají obojživelníci, ale také drobní hlodavci. Štika si umí pochutnat také na svém vlastním druhu: není výjimkou, že větší štiky loví ty menší. Tato ryba loví přes den a obvykle se vyskytuje v určitém teritoriu. To si chrání proti ostatním dravcům. Najít je můžeme v přehradách, jezerech, ale žijí také v oblastech, kde je brakická voda. Pokud je vodní plocha dostatečně veliká, pak štika upouští od svého teritoriálního způsobu života.

Štika obecná

Jak chytit štiku?

Štika loví především přes den, takže i rybáři se za ní vypravují v tuto dobu. Ideální období pro její lov je brzy na podzim, kdy je voda dostatečně teplá. Jak bude teplota vody klesat, štiky se budou stahovat do teplejší vody, která se nachází u dna. V případě velkých vodních ploch to může její lovení značně ztěžovat. Štika patří mezi ryby, které jsou velmi útočné. Proto se dá snadno chytit i na umělou nástrahu. Bohužel to s sebou přináší také určité nevýhody: štika se sice snadno nachytá, ale umí se také utrhnout. A čím více takových zkušeností získá, tím je chytřejší a o to nesnadnější je chytit ji. Rybáři vědí, že štika neloví v době, kdy se má zhoršit počasí. Pokud se tedy blíží bouřka nebo větší ochlazení, štiku pravděpodobně neulovíte.

Zabití štiky

Tento krok je podobný, jako když na Vánoce zabíjíte kapra. Chytněte ji pevně s pomocí utěrky, břichem dolů. Připravte si tupý předmět, jako je například kuchyňské kladivo na maso. Tím udeřte štiku co nejvíce do oblasti temene hlavy. Je dobré provést raději dvě rány. Nyní je třeba zbavit rybu krve. Uděláte to tak, že přerušíte páteř těsně za hlavou, nebo přetnete žábra. Díky vykrvení dosáhnete lepší chuti masa.

Štika hlava

Čištění a kuchání štiky

Štiku není potřeba filetovat, protože existuje spousta receptů, ve kterých upotřebíte celou rybu. Vzhledem k tomu, že je povolené ji lovit od velikosti 50 cm, ale může být problém s jejím zpracováním. Proto celá řada lidí přistupuje k porcování. Díky tomu, že svou rybu připravíme co nejlépe před samotnou tepelnou úpravou, se nám bude s rybou lépe pracovat v následujících krocích. Snížíte tak také odpad z ryby ve formě masa. Jakým způsobem rybu čistíme?

Stahování z kůže

Stahování z kůže začíná stejným způsobem jako kuchání. Řez ale není tak hluboký. Vedeme jej od ocasu směrem k hlavě a jen pod kůží. U ocasu zajedeme nožem až k ocasním ploutvím a postupně odstraňujeme celou kůži až k hlavě. Díky tomuto postupu zůstane ryba bez kůže, ale s ploutvemi. Není ale nutné stahovat štiku z kůže – bude to záviset na tom, jaké máte s rybou další plány.

Vodní plocha

Odstraňování ploutví

Nyní je na řadě odříznout ocas a všechny ploutve. Nejhouževnatějších jsou hřbetní a břišní ploutve. Zbavíme se jich tak, že vedeme řez ve tvaru písmene V podélně, do větší hloubky.

Zbavte rybu hlavy

Nyní podřízneme žábra a také odřízneme hlavu. Po provedení těchto činností již můžete přistoupit k dalšímu kroku zpracování štiky, a tím je kuchání.

Kuchání štiky

Dříve než cokoli jiného je zapotřebí rybu vykuchat, tj. zbavit ji vnitřností. Rybu si položte na prkénko tak, aby ležela břichem na pravou stranu. Vezmeme si ostrý nůž. S jeho pomocí vedeme řez od ocasu (řitního otvoru) směrem k hlavě. Po celou dobu si přidržujeme rybu za ocas. Je dobré držet ji přes utěrku, což zajistí větší stabilitu. Poté rukou uvolníme vnitřnosti, které opatrně vyjmeme.

Vnitřnosti štiky (samice)

Vnitřnosti pro další použití

Z vnitřností si můžete některé vybrat. Použijete je pak pro další zpracování, například na přípravu polévky či dalších rybích specialit. Z vnitřností se nejvíce cení mlíčí nebo jikry a tuk. Je důležité, abyste poznali žlučník. Pokud jej poškodíte, způsobíte nepříjemnou hořkou chuť celé ryby. Pokud se přece jen stane, že žlučník praskne, dejte rybu a všechny zasažené části masa pod prudce tekoucí studenou vodu. Důkladně omývejte. Pokud je maso i nadále žluté (a hořké), nezbývá, než je odkrojit.

Odstranění šupin

Pokud jste rybu nestáhli z kůže, čeká vás ještě další krok. A tím je odstranění šupin. Je to práce, která umí zašpinit celou kuchyni, takže je dobré ji provádět nejlépe tam, kde nepořádek tolik vadit nebude. Šupiny odstraňujeme nožem nebo speciální škrabkou. Opět rybu položíme na prkénko a přidržujeme ji za ocas. Nožem nebo škrabkou seškrabujeme šupiny od ocasu směrem k hlavě. Štika patří mezi ryby, jejichž šupiny silně přiléhají ke kůži, takže je zapotřebí opravdu ostrý nůž. Tím jedeme v pruzích od ocasu k hlavě a odstraňujeme je i s tenkou vrstvou kůže. Takto očistíme rybu z obou stran, poté hřbet a nakonec břicho. Rybu omyjeme.

Smažená štika

Jak připravit štiku

Tepelná úprava štiky je stejně rozmanitá, jako v případě ostatních druhů ryb. Můžete ji vařit, péct, grilovat, smažit či dusit. Z odřezaných částí, jako jsou hlava, ploutve, jikry a mlíčí můžete připravit polévku. Štiku můžete připravovat vcelku, pokud na to máte dostatečně velké nádobí (ideální je nadívat ji různými nádivkami), nebo nakrájenou na filety či podkovičky. Ke štice se velmi dobře hodí máslo, sůl a kmín. Přidat ale můžete oblíbené bylinky, které se obvykle snoubí s rybím masem. Patří mezi ně například rozmarýn, citronový tymián nebo saturejka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno