Lín na másle

Pokud hledáte opravdu chutné ryby z našich vod, bude lín na másle jasnou jedničkou pro jakýkoliv stůl. Připravený je rychle a jednoduchá a přitom lahodná chuť okouzlí i ty, kteří rybám zase tak moc neholdují.

Lín obecný (Tinca tinca) je ryba, která se běžně vyskytuje ve vodách střední Evropy. Je poměrně hojný, takže ho na talířích můžeme potkat velmi často – v mnoha oblastech dokonce častěji než známějšího kapra.

Pro úpravu vybírejte menší ryby

V ideálních podmínkách může lín dorůst až 70 centimetrů na délku a vážit okolo 7,5 cm, přičemž se dožívá okolo 20 let. Průměrná délka této ryby se však pohybuje okolo 20 cm, a právě ta je rovněž nejvhodnější ke kuchyňské úpravě. Větší ryby už nemají maso tak pevné a jemné, takže váš požitek z jídla bude mnohem menší.

V obchodě poznáte lína především podle charakteristicky tvarované hlavy do tvaru trojúhelníku. Zaměřit se můžete také na malá ústa se silnými rty, vybavená požerákovými zuby. Právě ta, a také silné ploutve, lín potřebuje, aby dokázal dobře pronikat tuhou vodní vegetací, v níž obvykle žije.

Jak poznat lína od karase

Pokud si přesto nebude při nákupu této ryby jistí, zaměřte se i na další znaky. Od kapra nebo karase se lín liší například jen jedním párem požerákových zubů. A dívejte se také na hřbetní ploutev – ta je proti oběma zmíněným druhům výrazně kratší.

Jak připravit lína

Pokud se chceme pustit do přípravy pokrmu z této ryby, měli bychom se seznámit se základními pravidly. Především jde o rybu, jejíž šupiny se neškrábou. Naopak. Celé ryby je třeba vložit do dřezu nebo do jiné vhodné nádoby a posypat je solí. Ta bohatě stačí k tomu, aby se z kůže vytáhl hlen (ta poté zbělá). Hlen lze poté snadno odstranit tupou stranou nože. Nic dalšího není k úpravě této ryby třeba.

Jak očistit lína

Jakmile je sliz odstraněn, pak máme téměř hotovo. Rybu už stačí jen vykuchat a zbavit žaber. Nezapomeneme ani na důkladné vymytí břišní dutiny. Do ní je poté vhodné vložit petržel nebo jinou aromatickou bylinku.

Jak připravit lína na másle

Jakmile máme rybu vykuchanou a upravenou, pak můžeme přistoupit k její finální přípravě. Rybu znovu osolíme zevnitř i zvenčí a dobře okmínujeme. Nakonec zaprášíme moukou. Mezitím si v pekáčku rozehřejeme máslo, na to lína vložíme a vše zastrčíme do trouby. Měla by být rozpálená na 180 °C. Rybu pomalu pečeme a občas přeléváme výpekem, dokud nezíská krásně zlatavou kůrčičku.

Jak lína servírovat

Jakmile je dopečeno, položíme každou rybu na samostatný talíř, a podáváme vcelku, nejlépe s plátkem citronu. Příloha je volitelná. Skvělý je například zeleninový salát, ale i brambory nebo třeba rýže, do níž se skvěle vsákne všechen výpek. Samozřejmě je však možné lína servírovat i jen tak s pečivem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno