Domů Zdravé recepty Recepty z ryb Jak naložit pstruha

Jak naložit pstruha

Chcete-li si připravit lahodnou a šťavnatou rybu se vším všudy, pak se naučte, jak naložit pstruha, aby byl opravdu dokonalý a zachutnal opravdu každému strávníkovi.

Pstruh patří na našem jídelníčku mezi opravdu běžné ryby. Bývá k dostání poměrně levně a jako bonus je jeho příprava také velmi snadná. Pokud ovšem neznáte ten správný způsob, může nakonec vaše snaha skončit fiaskem. Nejproblematičtěji je asi marinování. Především příliš mnoho kyselých složek, které budou na maso působit delší dobu, může znamenat opravdu vážný problém.

Pstruh

Proč vlastně nakládat pstruha

V zásadě by se dalo říct, že pstruh má tak jemné a delikátní maso, že téměř není třeba ho jakkoli upravovat nebo nakládat. Přesto však existují kuchaři, kteří se o to chtějí pokusit a posunout tak konzumaci pstruha na vynikající gurmánský zážitek. Zvláště se tento postup hodí před grilováním nebo uzením, protože ho tato metoda úpravy pokrmu skvěle zvýrazní. A co tedy použít?

Pstruh marinovaný v citronu

  • 1 citron
  • Bílý pepř
  • Zelená petržel
  • Čerstvý kopr
  • Čerstvá pažitka

Olivový olej

Z citronu vymačkejte šťávu. Jeden díl šťávy smíchejte se dvěma díly olivového oleje. Bylinky nasekejte  najemno a smíchejte s citronovým olejem. Nakonec dosolte a opepřete čerstvě mletým bílým pepřem (černý nepoužívejte, je na maso zkrátka a dobře příliš silný).

Jak dlouho marinovat pstruha

Výše zmíněné ingredience vystačí na jednu rybu. Pstruha naložte do marinády přes noc a uložte ho do lednice. Ráno rybu přeložte do pekáčku i s marinádou a dejte péct. Postačí vám střední teplota, tedy přibližně 200 minut.

Jak dlouho péct pstruha

Vzhledem k tomu, že je maso už řádně promarinované, a tedy i řádně zkřehlé, nebude si muset v troubě pobýt nijak dlouho. Na středně velkou rybu vám bude stačit asi 10 minut. Později by už hrozilo přetažení masa a ztráta jeho křehkosti a šťavnatosti.

Pokud nechte ryby marinovat

Jestliže máte rádi chuť nemarinovaného rybího masa, a přesto byste si chtěli užít trochu nevšední chuť, pak maso před pečením jednoduše proložte pouze bylinkami, a poté ho osolte a opepřete. Získá také velmi příjemnou chuť, ale zároveň nebude nijak přehnaně navoněné nebo okyselené.

Tipy na marinovaného pstruha

Pokud nemáte doma citron, pak použijte citronovou šťáva z koncentrátu (ve vhodném ředění) nebo vsaďte na velmi jemný bílý ocet. Nikdy naopak citron nenahrazujte limetkou. Je příliš silná a nahořklá, takže by chuti vašich pokrmů určitě neprospěla.

Trouba na pečení pstruha musí také být vždy předehřátá. Určitě nevkládejte rybu do té studené. Pokud byste to udělali, nikdy byste si nevystačili jen s oněmi 10 minutami. Naopak, čas pečení by se mohl protáhnout i na dvojnásobek a chuti a textuře masa by to rozhodně neprospělo. Nikdy také nepoužívejte k pečení horkovzduch, i ten by se mohl na výsledku poměrně nepříjemně podepsat.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno