Karobový prášek

Máte rádi chuť kakaa, ale snažíte se o redukci hmotnosti, nebo z jiného důvodu kakao nemůžete nebo nechcete konzumovat? Vyzkoušejte karobový prášek, který se díky své přirozeně sladké chuti používá jako náhražka kakaa. Karobový prášek má hnědou barvu, vysoký obsah bílkovin, neobsahuje alergeny a je zdraví prospěšný. Pojďme se na karobový prášek blíže zaměřit a popišme jeho využití v kuchyni.

Karobový prášek se vyrábí z plodu karobu, kterým je lusk. Karob je keř či strom, který pochází z oblasti Středomoří a pěstuje se právě kvůli plodům. Plody se často označují jako rohovník či svatojánský chléb. Karobový prášek se jako alternativa ke kakau používá odpradávna, podle dochovaných pramenů jej pěstovali už v období starověkého Egypta a Řecka. Karob se pěstuje ve vlhkém a teplém prostředí, není ale náročný na kvalitu půdy, proto se mu daří i v horších podmínkách včetně skalnatého terénu.

Karob se obvykle pěstuje právě za účelem získávání plodů, ze kterých se vyrábí karobový prášek s bohatým využitím v potravinářství. V oblasti potravinářské průmyslu se používají i semena karobu, která se oddělují od dužiny a vyrábí se z nich rohovníková guma. Tu naleznete v cukrovinkách a dalších potravinářských produktech, slouží totiž jako emulgátor i zahušťovadlo.

Karobový prášek

Karob a obsah látek

Karob obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a vyniká svou přirozenou sladkostí. Proto je oblíbenou náhražkou kakaa. Na rozdíl od něj totiž neobsahuje žádné alergeny, za v něm najdeme bílkoviny, vitamíny ze skupiny B i mnohé minerály, například hořčík, vápník nebo draslík. Je také bohatým zdrojem vlákniny a pektinu. I když obsahuje fruktózu a glukózy, má výrazně nižší energetickou hodnotu než kakao. Proto je vhodný i pro osoby, které drží redukční dietu, a chtějí si udělat radost sladkostí s kakaovou chutí.

Použití karobu v kuchyni

Karob slouží jako náhražka kakaa, ale neobsahuje kofein a nezpůsobuje hyperaktivitu. Díky tomu je vhodný i pro děti. Chutná podobně jako kakao, proto se používá v podstatě úplně stejně. Můžete jej přidávat do moučníků, stejně tak si z něj připravíte chutný teplý nápoj. Karob se ve velké míře používá i v oblasti potravinářského průmyslu. Na trhu zakoupíte například sušené ovoce v karobu, arašídy v karobu a podobně. Karobový prášek se používá také při výrobě některých druhů mouky či sirupů.

Připravte si chutný karobový nápoj

Karobový prášek je v současnosti běžně dostupný ve většině obchodů se zdravou výživou. Pokud si jej zakoupíte, můžete si z něj připravit například lahodný karobový nápoj. Stačí jednu čajovou lžičku smíchat s mlékem, třeba i rostlinným (sójovým, obilným, mandlovým) a nastartovat svůj den. Karobové nápoje chutnají skvěle, proto jsou oblíbené i mezi dětmi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno