Kefírová buchta na hrnky

Máte rádi moučníky, které nedají moc práce? Pak si jistě zamilujete hrníčkový recept na kefírovou buchtu. Kefírová buchta je chutná, vláčná a navíc připravena ze zdraví prospěšného kefíru.

Receptů na buchty můžete najít velké množství. Přinášíme vám jednoduchý recept na kefírovou buchtu, která u nás není zase až tak rozšířená. Kefír se k přípravě moučníku využívá spíše v menší míře, což je velká škoda, vzhledem k pozitivním vlivům na lidský organismus. Během přípravy receptu nebudete potřebovat váhu, k poměrům jednotlivých ingrediencí vám postačí obyčejný hrnek a lžíce.

Kefír a vliv na zdraví

Kefír je kvašený nápoj, vyráběný z mléka. K přípravě kefíru se používá kefírové zrno, což je kombinace bakterií a kvasinek, které způsobí kvašení mléka. Kefír si můžete zakoupit v obchodě nebo si jej můžete připravit sami doma. Konzumace kefíru je pro lidský organismus prospěšná, podporuje funkci imunitního systému a zvyšuje tak odolnost vůči onemocněním různého typu. Podle odborníku pravidelná konzumace kefíru rovněž přispěje ke snížení krevního tlaku a může vyřešit problém s alergiemi či astmatem. Kefír lze užívat také zevně, podporuje hojení ran a léčbu ekzémů. Proto bychom na tento mléčný nápoj neměli zapomínat. Pokud nám nevyhovuje jeho nakyslá chuť, můžeme jej použít právě pro přípravu chutné kefírové buchty.

Potřebné ingredience

Na přípravu kefírové buchty na hrnky budeme potřebovat 3 hrnky polohrubé mouky, 3 hrnky kefíru, 1 hrnek cukru (můžete použít i třtinový), 0,5 hrnku rostlinného oleje, 3 lžíce kvalitního holandského kakaa, 0,5 pytlíku prášku do pečiva. Kefírovou buchtu lze rovněž doplnit čokoládovou polevou, ale také třeba kvalitní domácí marmeládou, strouhaným kokosem či nadrobno nasekanými oříšky. Pro dodání aroma a výraznější chuti můžete do těsta přidat i trochu rumu.

Postup přípravy kefírové buchty

Nejprve ve větší míse smíchejte všechny sypké suroviny, tj. mouku, kakao, cukr a prášek do pečiva. Směs můžete promíchat. Následně kefír, olej a dle chuti a nálady rum či jiný aromatický likér. Pokud máte rádi chuť kávy, můžete přidat i několik rozemletých zrnek, eventuálně můžete kávovým likérem prolít již hotovou buchtu. Díky oleji a kefíru se vytvoří krásné husté těsto. To přelijte buď do kulaté formy či na plech vyložený pečícím papírem. Kefírová buchta by neměla být moc vysoká, aby se dobře propekla v celém svém objemu. Vložte do trouby a při 180 °C pečte něco mále přes půl hodiny. Hotový zchladlý koláč můžete polít polevou či posypat kokosem nebo oříšky.

Tuto kefírovou buchtu na hrnky připravíte během několika málo minut, a to s využitím minimálního počtu ingrediencí. Chuť vás však jistě oslní. Díky kefíru bude buchtové krásně měkké a nadýchané. Doporučujeme však použít opravdu kvalitní kakao, které chuť ovlivní do velké míry. Navíc, kvalitní kakao s vysokým obsahem kakaových bobů je taktéž zdraví prospěšné.

1 komentář

  1. Bez kefíru a dobrot z něj si to už neumím představit. I když se už víc hlídám při cvičení, kefírové buchtě, ale ani jiným receptům s kefírem neodolám. Mají své kouzlo a kefír sám o sobě je vynikající. Renda

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno