Kimchi

Kimchi (též kimčchi) je tradiční korejské jídlo. Jedná se o salát z kvašené zeleniny, který má pikantní chuť. V tradiční korejské kuchyni se tento ostrý salát podává ke každému jídlu v samostatné misce. Z jakých ingrediencí se připravuje a jaký je základní recept? O tom se dozvíte na následujících řádcích.

 

Kimchi

Kimchi (též kimčchi)

Kimchi je tradiční korejský salát, který je však díky univerzálnímu využití oblíbený po celém světě a své příznivce si našel i u nás. Jedná se o pikantní salát, jehož základem je kvašená fermentovaná zelenina, především pekingské zelí. Díky němu je salát křupavý a hodí se jako příloha k mnoha jídlům, stejně jako samostatný snack. Pokud navštívíte korejskou restaurací, s velkou pravděpodobností dostanete kimchi salát ke každému hlavnímu jídlu zdarma. Chuť je opravdu pikantní, proto mnozí konzumenti mírní pálivou chuť pojídáním rýže či nepálivé polévky. Kimchi je národním pokrmem s mnohaletou historií. Podle mnohým odborníků na asijskou gastronomii naleznete kořeny tohoto pokrmu už v době před 3 tisíci lety. O kimchi v pravém smyslu můžeme hovořit asi od 12. století.

Suroviny pro přípravu kimchi

Pikantní salát kimchi se skládá jen z několika málo ingrediencí. Každá korejská rodina si přitom svůj salát připravuje po svém, obvykle podle receptu, který zdědila po svých předcích. Základem každého kimchi salátu je pekingské zelí. Dále se do pokrmu přidává bílá daikon ředkev, jarní cibulka, kořenící pasta a sůl. Pálivou chuť dodává pokrmu právě kořenící pasta, která se připravuje z česneku, chilli papriček, zázvoru a ústřicové omáčky. Základem úspěchu je kromě použití kvalitních surovin i proces fermentace, kvašení.

Kimchi – recept

Pokud kimchi ochutnáte v některé asijské restauraci a zachutná vám, do jeho přípravy se můžete pustit i doma. Budete k tomu potřebovat asi 0,5 kg pekingského zelí,2 velké lžíce mořské soli, 2 velké lžíce pálivé papriky, 2 stroužky česneku, lžíci rybí omáčky, jarní cibulku a bílou ředkvi. Základem receptu je správné nasolení nakrájeného zelí. Vždy přidejte sůl a oplachujte, dokud nebude zelí příliš slané, musí však změknout. Můžete přidat ředkev a jarní cibulku. Smíchejte z připravenou pálivou kořenící pastou důkladně promíchejte a nechejte kvasit. Podle tradičního receptu si kimchi fermentuje v kameninových nádobách po dobu několika dní až měsíců. Pro domácí potřebu můžete naloženou zeleninu natlačit do sklenice ideální velikosti a nechat kvasit asi dva dny při pokojové teplotě. Takto připravený nakvašený salát vám vydrží až měsíc, díky skvělé chuti se po něm pravděpodobně rychle zapráší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno