Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je léčivou rostlinou, která má své místo v tradiční čínské medicíně, ale také u nás. Je notoricky známým pomocníkem při nervových problémech, vyznačuje se však celou řadou pozitivních a léčivých účinků.

Kozlík lékařský je vysoká rostlina dorůstající až 2 metry, řadící se do čeledi kozlíkovitých. Má husté drobné květy bílé nebo jemně růžové barvy a typicky zapáchá. Hojně se vyskytuje na našem území, díky čemuž je oblíbenou bylin celé řady bylinářů a zájemců o přírodní medicínu. Je třeba upozornit, že na našem území kvete celkem 6 druhů kozlíků, přičemž lze ten lékařský s některými snadno zaměnit. Léčivé účinky této rostliny jsou známé dlouhou dobu, za zmínku rozhodně stojí, že šlo o vůbec první rostlinu, užívanou v homeopatii. Pro léčivé účinky se užívají kořeny této rostliny.

Obsah látek

Kořen kozlíků lékařského obsahuje poměrně velké množství silice. Ta obsahuje především monoterpeny, ale také různé druhy kyselin, např. kyselinu valerovou. Ta společně s izovalerovou kyselinou ovlivňuje chování koček, protože pachem připomíná kočičí moč. Proto je třeba před použitím bylinu řádně očistit. Významný je obsah GABA kyseliny, glutaminu či argininu.

Léčivé účinky kozlíku lékařského

Jak jsme uvedli, kozlík lékařský se nejčastěji užívá při nervových problémech. Oddenek byliny obsahuje celou řadu látek, které pozitivně působí na neurotransmitery v mozku. Díky tomu podporuje celkový klid a současně se užívání byliny doporučuje všem, kteří mají problémy s usínáním. Sám o sobě však usínání přímo nezpůsobuje, proto je z hlediska vedlejších účinků velmi šetrný a doporučovaný. Především mírné formy deprese a celkového psychického vypětí dokáže účinně vyléčit. Pozitivně však působí i při dalších potížích. Používá se při silném krvácení během menstruace, také při problémech se srdcem (při silném bušení) nebo při onemocnění očí. Působí také při pocitech strachu, žaludečních křečí nebo slabostí nohou.

Příprava a užití

Kozlík lékařský se v přírodním léčitelství používá hned několika způsoby. Nejjednodušší je příprava čaje či nálevu, kdy se lžička sušeného nadrceného oddenku nechá v horké vodě několik minut louhovat a následně se popíjí. Ovšem stejně jako je samotná bylina typická nepříjemný pachem, tento pach postihuje i nálev, a proto nemusí být každému po chuti. Rozhodně nejúčinnějším způsobem užití je podávání lihové tinktury. Samotná příprava je vcelku zdlouhavá a náročná, vyžaduje dvoutýdenní louhování v lihu. Ovšem na trhu jsou k sehnání již předem připravené kvalitní tinktury. Dobrým způsobem použití je také příprava kozlíkové koupele, ať už teplé (přes 35 °C), tak ochlazovací.

Kozlík lékařský je na našem území bezproblémově sehnatelnou bylinou. Neváhejte, nasbírejte si ji a užívejte jedním z výše popsaných postupů. Blahodárné účinky se brzy dostaví. Ti, kteří nejsou příznivci vlastního sběru bylin, mohou využít na trhu dostupných čajů, odvarů či tinktur.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno