Křepelčí vajíčka

Křepelčí vajíčka v dnešní době bez problémů zakoupíme prakticky v každém obchodním řetězci. Oproti slepičím vejcím jsou mnohem menší a také dražší, zato obsahují velké množství vitamínů a snižují hladinu cholesterolu.

O blahodárných účincích křepelčích vajíček na lidský organismus se ví takřka půl století. Již tehdy byly považovány za jakýsi elixír života, za důležitou a chutnou surovinu, která našemu zdraví prospěje. Křepelčí vajíčka poznáme na první pohled, jsou drobná a zpravidla kropenatá. Křepelčí vajíčka snáší křepelky, konkrétně pak křepelky japonské. Je třeba upozornit, že ačkoliv dnes křepelčí vajíčka zakoupíme běžně v každém větším obchodním řetězci, kvalita se může zásadně lišit, stejně jako u slepičích vajec. Je proto vhodné zajímat se o způsob chovu a typ výkrmu. Je zřejmé, že kvalita vajec od křepelek, které žijí ve volném výběhu a jsou krmeny pestrou stravou od trávy po obiloviny, je výrazně lepší než vejce od křepelek, chovaných v klecích. Vysoká cena v obchodech tak rozhodně nemusí být zárukou kvality, máte-li tu možnost, dejte přednost odběru křepelčích vajec přímo od chovatelů křepelek.

Obsažené látky

Ačkoliv jsou křepelčí vajíčka malá, obsahují opravdu velké množství vitamínů, minerálů a dalších látek. Proslavené jsou např. vysokým obsahem omega3 i omega6 mastných nenasycených kyselin. Dále obsahují vitamíny A, D, řadu B vitamínů, esenciální aminokyseliny, bílkoviny, ale třeba také měď nebo kobalt.

Účinky na naše zdraví

Křepelčí vejce mají díky obsaženým látkám velmi pozitivní vliv na náš organismus, jejich konzumace se doporučuje také při nejrůznějších onemocněních. Díky vysokému obsahu lecitinu lze pravidelnou konzumací křepelčích vajíček dosáhnout snížení cholesterolu, nenasycené mastné kyseliny pak zase chrání před rizikem výskytu onemocnění srdce. Vajíčka obsahují také jisté množství fosforu, které podporuje potenci a pomáhá při reprodukčních problémech. Křepelčí vajíčka jsou důležitou součástí celé řady léčebných kúr, ale také diet. Je také na místě upozornit, že i samotné skořápky obsahují nemalé množství vitamínů a minerálů, v malém množství lze tak do jídla přidat i nadrcené skořápky.

Způsob přípravy

Způsob přípravy křepelčích vajíček se nijak zásadně neliší od přípravy vajec slepičích. Křepelčí vajíčka můžeme použít pro přípravu sázených i pošírovaných vajíček, můžeme je vařit i připravit na měkko. Pomocí křepelčích vajec si můžeme také připravit drobnou zdravější verzi vajec benedikt. Pokud křepelčí vajíčka používáte vůbec poprvé, možné vám bude ze začátku dělat problém jejich rozklepávání. Skořápka má jinou strukturu a tak se také při rozklepávání jinak chová, často je třeba naklepnout a použít ostrou hranu nože, ovšem tak, aby nedošlo k propíchnutí membrány a vytečení žloutku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno