Krůtí vejce

Máte možnost sehnat krůtí vejce? Pak toho využijte. Krůtí vejce jsou opravdovou raritou, protože krůty nesou jen minimálně. Krůtí vejce jsou velká a mají krásně výrazný žloutek. Chutná jsou především smažená. Jak je připravovat, kde je sehnat a vyplatí se je vůbec konzumovat?

krůtaKrůtí vejce vypadají jsou kropenatá a mají světle hnědou krémovou barvu. Jedno krůtí vejce váží přibližně 75 gramů a je asi dvakrát tak velké jako vejce slepičí. I chuť mají podobnou jako vejce od slepic. Krůtí vejce jsou chutná, poměrně zdravá a na rozdíl od kachních nebo husích nehrozí tak velké riziko salmonely. V případě konzumace vajec byste ale měli být obezřetní vždy.

Kde sehnat krůtí vejce

Pokud nemáte známého chovatele drůbeže, může být poměrně náročné sehnat krůtí vejce ke konzumaci. Většina farmářů totiž prodává násadová vejce. Ta jsou určená pro líhnutí, nikoliv pro přímou konzumaci. V obchodech na krůtí vejce nenarazíte už vůbec. Proto je dobré kontaktovat chovatele krůt s předstihem a zjistit si, jestli náhodou neprodává i vejce ke konzumaci. Řešením je začít chovat vlastní krůty. Jejich chov pro vejce ale není příliš častý a oblíbený, výnosnost slepičích vajec je podobná a chuť se zásadně neliší.

Větší vejce, delší tepelná úprava

Čím větší vejce budete mít, tím delší dobu byste je měli tepelně upravovat. Krůtí vejce jsou asi dvakrát větší než vejce slepičí, proto mohou vyžadovat až dvakrát tolik času na vaření. Vařená krůtí vejce svou chutí příliš nezaujmou, naopak smaženice nebo omeleta z krůtích vajec je opravdovou pochoutkou. Vejce od krůty jsou ideální také při pečení. Oblíbíte se je v sladkém i slaném pečivu.

Salmonela? U krůtích vajec velké riziko nehrozí

Riziko nákazy salmonelou je u vajec krůtích podobné jako u těch slepičích. Obecně platí že vejce hrabavých ptáků nejsou příliš riziková, na rozdíl od vajec vodních ptáků, například hus či kachen. Z toho důvodu je komerční prodej husích a kachních vajec zakázaný a musíte si nakoupit přímo od chovatele. I když je u krůtích a slepičích vajec riziko nákazy nízké, je třeba dodržovat preventivní opatření a syrová vejce konzumovat v co nejmenší míře. I při použití do nepečených dortů se snažte vejce upravit tepelně alespoň v páře.

Krůtí vejce nepatří v kuchyni mezi oblíbenou ingredienci, a protože chutnají velmi podobně jako slepičí vejce, není mnoho důvodů to měnit. Pokud se ale ke krůtím vejcím dostanete, určitě je ochutnejte, mají jemnou chuť a krásně zlatavý žloutek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno