Co je kurkuma

Kurkuma je koření, které nachází své uplatnění především v asijských a indických jídlech. U nás se mu také říká indický šafrán. Kromě toho, že je nepostradatelnou slokou většiny indických jídel, je také skvělým kořením s léčivými účinky.

Kurkumovník

Pokud se ptáte, odkud se tajuplný, sytě žlutý prášek bere, odpověď je jasná – z kurkumovníku dlouhého. Jeho oddenek se suší a následně se mele. Kromě koření se kurkumovník využívá i jako léčivo, nejčastěji proti rakovině. S kurkumou jste se jistě již mnohokrát setkali, možná o tom ani nevíte. Pokud nepoužíváte kurkumu jako samotné koření, jistě jste již někdy využili kari koření. A právě v tomto koření je jednou ze složek právě kurkuma.

Kurkuma v kuchyni

Jak již bylo zmíněno, kurkuma nachází uplatnění především v indické kuchyni. Používá se pro dochucování rýže, ryb i masa. Používá se ovšem i u sladkých pokrmů. Kromě typické chuti je důvodem k použití tohoto koření právě barva, která je velmi sytě žlutá. Díky tomu tak může dostat jakýkoliv pokrm zvláštní a přitažlivou barvu.

Léčivé účinky kurkumy

KariLéčivé účinky kurkumy byly vědecky podloženy. Jde skutečně o léčivé koření. Je však třeba rozlišovat léčivé účinky samotného koření a také účinky kurkumovníku. Například pro léčbu rakoviny se zpracovává samotný kurkumovník, který však potřebuje trochu odlišnou přípravu, než při výrobě koření. Spousta studií opravdu potvrdila pozitivní vliv při léčbě rakoviny, a to jak při prevenci, tak při samotné léčbě některých typů rakoviny.

Antioxidant

Kurkuma je přírodním antioxidantem. Mohou za to kurkuminoidy, které současně způsobují sytě žluté zabarvení. Díky tomu konzumace kurkumy přispívá k ochraně organismu před vznikem nebezpečných volných radikálů. Konzumace potravin, které patří mezi přírodní antioxidanty, je tak velmi důležitá.

Přírodní antibiotikum

Pokud máte malé problémy s virovými či bakteriálními onemocněními, které nutně nevyžadují odbornou pomoc, můžete vašemu tělu pomoci právě konzumací kurkumy. Ta totiž působí jako přírodní antibiotikum.

Neutralizace otravy

Především v Indii má kurkuma velký význam v oblasti neutralizací otrav. V tamnějších podmínkách se v různých oblastech pohybují nebezpečná jedovatá zvířata a právě kurkuma může pomoci. Pokud dojde k uštknutí jedovatým hadem nebo pavoukem, kurkumová pasta může pomoci otravu neutralizovat.

Kurkuma v těhotenství

Použití kurkumy se doporučuje také těhotným ženám. Pomáhá pro zajištění správného vývoje sluchových orgánů. Obsahuje totiž velké množství manganu, které slouží právě k tomuto účelu. Mangan je však v těhotenství mnohem důležitější. Podílí se na správném vývoji kostry a pomáhá i v oblastech zraku. Proto se doporučuje těhotným ženám časté použití kurkumy do jídel. Ideální je kombinace kurkumy společně s vitamínem C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno