Kyfóza: Jak se zbavit kulatých zad

Kyfóza neboli kulatá záda nejsou ničím výjimečným. Zdá se, že čím dál více lidí má problémy se správným držením těla. Proč kyfóza vzniká? Jaké jsou její příznaky? A jak se zbavit kulatých zad?

Mít rovná záda a držet správný postoj je snem řady z nás. Nezdravý životní styl nás ale většinou nutí k opaku. Dlouhodobé vysedávání u počítače, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, ochablé zádové svaly, lenost. I to přispívá k rozvoji kyfózy.

Máte kyfózu i vy?

Hrbíte se často? A rovně dokážete sedět jen, když na to myslíte? Je váš hrudník spíše zploštělý? Hlavu máte jakoby v předklonu? Ramena vysunutá dopředu? Vystupují vám vaše lopatky ze zad? Jestliže se poznáváte v této charakteristice, je pravděpodobné, že máte kyfózu také vy.

V pokročilejším stádiu očekávejte, že se ke kulatým zádům přidá také bolest – především v oblasti mezi šestým a hrudním obratlem, které bývá kyfózou nejčastěji postižené. K tomu se mohou přidat také potíže s dýcháním, protože neustálým hrbením se si stahujeme plíce.

Základní příčiny kyfózy

  • Dlouhé sezení a nedostatek pohybu
  • Ochablé zádové svalstvo
  • Dědičnost a vrozená odchylka páteře
  • Hormonální změny během puberty

Jak si narovnat záda?

Jednou z hlavních příčin kyfózy je dlouhé sezení a nedostatek pohybu, které vedou k ochablým zádovým svalům. Ty přitom pomáhají držet správnou polohu těla (pozor – nepřirozeně rovná záda nejsou symbolem zdravých zad). Zařaďte proto do svého denního režimu pravidelné cvičení zaměřené na posílení zádových svalů. Stačí deset patnáct minut denně. Pomoci vám může například guma na cvičení, se kterou můžete záda efektivně posílit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno