Karpální tunel: příznaky, léčba

Řekneme si k čemu slouží karpální tunel. Dozvíte se také jaké příznaky a projevy má syndrom karpálního tunelu. A jak probíhá léčba. Rozebereme i alternativní možnosti léčby.

Karpální tunel je uzounká šterbina v zápěstí. Karpálním tunelem jako takovým prochází celkově 9 šlach a mediánní nerv. Při syndromu karpálního tunelu dochází právě k útlaku tohoto mediánního nervu a to vyvolává příznaky, které budeme uvádět níže v článku.

Syndrom karpálního tunelu je řažen mezi tzv nemoci z povolání. Mezi povolání, kdy často dochází k syndromu karpálního tunelu patří: řidiči, číšníci, natěrači. Dnes to jsou hlavně lidé, kteří pracují většinu své pracovní doby na počítači (PC). Při práci s počítačem je viníkem špatná ergonomie.

Jak správně pracovat na počítači
Vaše zápěstí by mělo být vždy v rovině. Nesmí být ohnuté a to ani dolů ani nahoru. Zápěstí musí být také propnuté.

Syndrom karpálního tunelu: příznaky a projevy

Syndrom karpálního tunelu mívá u většiny postižených především tyto hlavní příznaky a projevy:

  • bolesti – silné bolesti, které jsou nejsilnější v nočních hodinách. Někteřé lidi tyto bolesti nenechají ani vyspat.
  • otok zápěstí – dochází k otékání zápěstí
  • ztráta síly – máme problém v ruce cokoliv nést nebo udržet
  • mravenčení prstů – mravenčí nám prsty na rukou
  • brnění – v oblasti prstů na ruce

Léčba

Na začátku je důležité říci, že léčbu je nutné zahájit co nejdířve. Určitě by jste tedy neměly s léčbou nějakým způsobem otálet. V léčba se využívá dekomprese karpálního tunelu. Při malých potížích pomůže absolutní klid ruky, fyzikální terapie. Ve většině případů je však nutné provést přetětí zápěstních vazů. Tím se odstraní tlak. Tato operace trvá zhruba půl hodiny. Po operaci je nutné znehybnění. Po operaci je plná zátěž možná až po zhruba čvrt roce.

Alternativní možnosti léčby
Může pomoci Alexandrova technika  či Chiropraxe. Doporučuje se také konzumace vitamínu B6.

1 komentář

  1. Po operaci karpálniho tunelu jsem cítila hnedka úlevu. Musím říct že to brnění a bolesti byli nesnesitelné. Zákrok mi udělali ve Forme clinic ambulantně takže jsem hned jela domů. Práci jsem taky změnila již nepracuji tolik na počítači, tak jsem ráda. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno