Langoše bez droždí

Hledáte zdravou a rychlou variantu tohoto tradičního pokrmu? Máme pro vás langoše bez droždí, ovšem s bramborami. Krásně nabudou a pokud si uvaříte brambory předem, budete mít hotovo za půl hodinky.

V Maďarsku se bez langošů neobejde žádný veletrh nebo festival dobrého jídla. O sto šest se smaží jak v parcích, tak i v centrech měst přímo na ulici. V minulosti byly langoše tvořeny zbytky chlebového těsta, které zůstalo po formování bochníků. Tradiční langoš se vyrábí z kynutého těsta, nicméně není to jediná možnost.

Langoše bez droždí

Langoše bez droždí z brambor jsou nádherně křupavé s extrémně jemnou strukturou. Brambory rovněž tolik nenasávají tuk, takže je výsledný pokrm zdravější. A pokud byste si chtěli dopřát langoš stejně stylově jako Maďaři nebo Ukrajinci, zakousněte k němu syrovou cibuli 😉

Dále se langoše často podávají s česnekem utřeným se solí, ale i se zakysanou smetanou a zelím. Přidávat česnek přímo do těsta je kontraproduktivní, přijde tak o většinu své chuti – ale zase bude lépe stravitelný pro osoby s citlivým zažíváním. A jestliže trpíte po smažených jídlech často nadýmáním, přidejte do těsta lžičku drceného kmínu, který vám od něj spolehlivě pomůže (stejně vlastnosti má také majoránka, ta kromě toho zlepšuje trávení).

Recept

Opravdu důležité je smažení ve velkém množství oleje, protože jinak křupavý langoš zkrátka nedostanete. Jestliže se olej během smažení rovnoměrně zahřívá a udržuje stabilní teplotu (k tomu potřebujete velké množství oleje, aby se zabránilo rychlému ochlazení tuku po vložení těsta), pak langoše neabsorbují téměř žádný tuk. Proto dejte oleji čas a počkejte, dokud opravdu nezačne prskat. Vyplatí se to.

Ingredience:

  • 250 g mouky
  • 150 g vařených brambor
  • 50 ml zakysané smetany
  • 50 ml mléka
  • velká špetka soli
  • olej na smažení
  • 1 stroužek česneku
  • strouhaný sýr (pro servírování)

Postup:

Brambory uvařte ve slupce a ještě horké oloupejte. Protlačte bramborovým lisem nebo je rozmělněte ručně. Udělejte to ihned po uvaření, aby se v těstě netvořily hrudky. Nechte úplně vychladnout.

Přidejte mouku, mléko, zakysanou smetanu a sůl. Hněťte, dokud nedostanete homogenní a jen mírně lepkavé těsto. Přidejte mouku, pokud je to třeba. Nechte těsto 15 minut odpočinout pod utěrkou. Ve fritéze nebo pánvi rozehřejte vysokou vrstvu oleje tak, aby langoš mohl volně plavat v tuku.

Zatímco se olej rozehřívá, vytvarujte z těsta čtyři menší placky. Natáhněte tak, aby jejich okraje byly o něco silnější než střed. Jakmile olej začne prskat, vložte první langoš. Smažte po obou stranách až do červenohněda.

Nechte langoše bez droždí okapat na papírovém ubrousku. Potřete rozmačkaným česnekem rozmíchaným s trochou oleje, posypte sýrem a podávejte. Dobrou chuť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno