Špecle s uzeným masem

Naučte se připravit jednoduchý oběd, který vás navíc nebude skoro nic stát – takové jsou například špecle s uzeným masem, které si zamiluje úplně každý. A pokud je jako bonus připravíte se zelím, nasytí na dlouhou dobu.

Špecle je možné koupit jako polotovar

Řada lidí se do tohoto jídla pouštět jednoduše nechce, protože je odrazuje nutnost přípravy špeclí. I když není nijak složitá, přesto dokáže začátečníkům zabrat o něco více času, než nejspíš čekají. Není však nutné hned házet flintu do žita, dnes lze koupit špecle mražené i sušené, které jsou hotové za pár minut.

Jak připravit špecle

Pokud však nedáte dopustit na poctivé domácí vaření, pak si můžete špecle připravit doma. Není na tom vůbec nic těžkého, ovšem vyplatí se vsadit na malý trik s perlivou vodou. A jak na to?

Ingredience:

  • 3 ks vejce
  • půl litru mléka
  • 1 lžička soli
  • 1 dcl perlivé vody
  • hladká mouka

Nejdříve prošlehejte všechny ingredience kromě mouky. Perlivá voda pomůže tekutinu nadýchat. Poté postupně přidávejte mouku tak, aby bylo výsledkem polotuhé těsto. Není nutné mít nijak přesnou konzistenci. Pouze si pamatujte, že těsto by se nemělo ani roztékat ani hrudkovat.

Jakmile máte hotovo, připravte si speciální cedník s oky (špeclovač) a přes něj tlačte těsto do vroucí osolené vody. Příprava v ní je otázkou 2-3 minut. Už po dvou minutách doporučujeme nějakou větší špecli vylovit a ochutnat – pokud bude provařená až do středu, je vše hotovo. Naopak příliš dlouhý pobyt ve vodě by vedl k tomu, že by špecle nejdříve „oslizly“ a poté se začaly rozpadat.

Jak na špecle se zelím a uzeným masem

Nejdříve si připravíme zelí. Jednu velkou cibuli nakrájíme na menší části a osmažíme ji na oleji nebo na sádle dozlatova. Mezitím vezmeme půl kila kysané zelí a dobře ho propláchneme vodou, jakmile máme hotovo, trochu ho pokrájíme (je-li to nutné) a vhodíme na cibuli. Osolíme, vhodíme špetku cukru a ještě chvíli opékáme.

Jakmile zelí pustí šťávu, zmírníme plamen, hrnec zakryjeme pokličkou a necháme 10-15 minut dusit. Podlévat není třeba, zelí si pustí vlastní tekutiny opravdu dostatek. Poté můžeme servírovat.

Jak připravit uzené maso na špecle

Zatímco se dusí zelí je třeba připravit i uzené maso. A jak na to? I to je vhodné pokrájet a osmažit na troše oleje. Podle chuti je možné ho i dosolit a opepřit, se solí ovšem opatrně – obvykle bývá maso již slané dost. Nakonec se zelím a uzeným masem smíchejte přecezené špecle servírujte hostům. Skvěle chutnají teplé i studené.

Tipy pro vylepšení

Špecle můžete podávat podobně jako halušky s chutnou brynzou nebo třeba posypané sýrem. A pokud máte problém s trávením těžkých jídel, pak je dochuťte ještě kmínem nebo saturejkou, které žádoucí trávící procesy podporují. Uvidíte, že vás žádné problémy čekat nebudou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno