Domů Zdravé recepty Obědy Sotýrované brambory

Sotýrované brambory

Hledáte-li zajímavý nápad na chutný oběd nebo rychlou večeři, pak vsaďte na sotýrované brambory. Co to vlastně je a jak je připravit? Je to jednodušší, než se může zdát, to vám můžeme slíbit.

Vaření, pečení nebo smažení patří k základním úpravám jídla v kuchyni. Ovšem čas od času se mezi ně „vetře“ i méně známý pojem, jako například sotýrování. Znát ho můžete také pod názvem sauté. A o co vlastně jde?

Pečené brambory

Co je to sotýrování

Česky bychom tento pojem mohli přeložit také jako restování. Při této technice musíte kousky masa nebo zeleniny po všech stranách rovnoměrně opékat, a to na tenké vrstvě oleje. Hranice mezi sotýrováním a smažením je tenká. Pokud bude oleje více, začne se jídlo smažit, aniž byste o to stáli.

Jaké jsou výhody sotýrování

A proč se vlastně nedržet klasického smažení, ale místo to sázet na sotýrování nebo také restování? Výhod použití této techniky je více. Ta hlavní spočívá v tom, že se maso nebo zelenina na povrchu krásně zatáhne, což je přesně to, co potřebujeme. Většina chutné šťávy tak totiž zůstane uvnitř, takže bude pokrm poté při konzumaci mnohem chutnější a šťavnatější.

Jak na správný postup

Při sotýrování rozhodně nemůžete nadlouho odejít od sporáku. Všechny kousky na pánvi je totiž třeba důkladně obracet, aby se na žádné straně nespálily. A nezáleží na tom, zda smažíte cibulku, maso nebo třeba přílohovou zeleninu. Jakmile se jednou jídlo jen trošičku přichytí, načichne odérem spáleniny a veškerá práce přijde vniveč.

Jaký olej použít na sotýrování

K předchozímu bodu se váže i použití kvalitního oleje na smažení, který nemá tendenci k přepalování ani při delším pobytu nad plemenem. Nejlépe se v tomto směru osvědčuje olej řepkový. Ten kvalitní nemívá nepříjemnou chuť ani vůni a snese i opravdu vysoké teploty. Ne nadarmo se tak používá i na fritování a další tepelně náročné procesy.

Jak na sotýrování brambor

Pokud si chcete tuto techniku vyzkoušet v praxi, pak si připravte sotýrované brambory jako přílohu třeba ke steaku. A co budete potřebovat?

  • uvařené brambory (podle počtu strávníků)
  • sůl
  • česnek
  • olej

Brambory uvaříme ve slupce a necháme vychladnout (ovšem použít lze i ty, které nám zbyly z předchozího dne). Oloupeme je a nakrájíme na nudličky (ručně nebo s pomocí mřížkového kráječe). Jakmile máme hotovo, rozpálíme si na pánvi několik lžic oleje (ne více, jinak by se brambory spíše smažily) a začneme se sotýrováním.

Restujeme dozlatova po všech stránkách. Zpočátku je dobré udržovat plamen na maximu, jakmile však brambory začnou zlátnout, snižte ho na střední intenzitu. Teprve ke konci nasypte do pánve prolisovaný česnek a brambory osolte. Máte hotovo a můžete je podávat. Nejlépe chutnají, pokud jsou ještě horké. Přidat k nim samozřejmě můžete i různé bylinky a koření.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno