Le Parkour

Dnes si povíme o netradičním sportovním umění zvaném parkour (též Le Parkour, odvozené z „parcours du combanant – cvičiště s překážkami“) a o free runningu, technicky atraktivním druhu běhu.

Pravděpodobně jste již na toto slovo, resp. pohybové umění někdy narazili. Na internetu koluje spousta videí, ve kterých odvážlivci překonávají ladnými pohyby překážky, které jim stojí v cestě. Využívají přitom běhu, skoků, šplhu a nejrůznějích způsobu lezení, přičemž se snaží o to, aby se prostřednictvím své zručnosti dostali co nejrychleji na požadované místo. Přesný vznik parkouru znám není. Nicméně lze rozpoznat původ jeho prvního používání. A ten je situován do francouzských předměstských uliček, zejména pařízských, kde jej začal provozovat David Belle, který je rovněž považován za zakladatele tohoto nesoutěžního sportu. Společnost se o parkouru poprvé dozvěděla z reklamní upoutávky na anglický pořad Rush Hour, ve které Belle chvátá z práce domů, aby stihnul svůj oblíbený pořad, a protože je město plné kolon aut, zvolí si cestu přes střechy, plácky a terasy. Šokovaná veřejnost vzápětí zjistila, že Belle nebyl při svých kouscích (vodorovné ručkování, stoj na rukou na zábradlí, skok z vyšší budovy na nižší) nijak jištěn. Tak se parkour zviditelnil a odstartoval svůj ohromný boom. Tento fakt dále podpořil dokumentární snímek Jump London, kde se traceuři (přiznivci a vykonavatelé parkouru) proháněli po londýnských středobodech – stopy jejich bot označili Shakespearovo divadlo Globe, Somerset House nebo Tate Gallery. Hlavním protagonistou dokumentu byl Belleův kamarád, Francouz Sebastien Foucan, rovněž vyznavač parkouru, avšak Foucan je považován za zakladatele sportu, jenž se parkouru na první pohled velice podobá. Jedná se o takzvaný Free running, akrobatický a esteticky vypadající sport, při němž se překážky překonávají plynule, často jedním prvkem, kterým může být skok, přeskok s oporou nebo akrobatická dovednost. Název Free running pochází z úst Guillaume Pelletiera a jeho cílem je tedy plynulým a nepřerušovaným pohybem vpřed „přejít“ přes překážku. Je to jakási volnost pohybu, estetika, ladnost a rozvoj sebe sama. Na rozdíl od parkouru, který se snaží být hlavně maximálně efektivní. Samozřejmě se tyto dva blízké sporty nevyhnuly konfliktům svých provozovatelů a tak se nakonec David Belle a Sebastien Foucan rozdělili a každý pokračoval tam, kam ho více táhlo srdce.

Le Parkour

Parkour můžete vidět ve filmech: Yamakasi, který pojednává o skupině mladistvých, shánějících finance na operaci malého chlapce, a právě k získávání peněz nebo k nejrůznějším útěkům a únikům používají mladíci parkour. Vrcholem je zřejmě snímek Okrsek 13, kde hraje samotný David Belle, a společně s bojovníkem Cyrilem Raffaelli (hrál v Polibku draka nebo ve Smrtonosné pasti 4) unikají před svými pronásledovateli. Free running byl v celé své kráse k vidění v: už zmiňovaném Jump London, v jeho pokračování Jump Britain a hlavně v zatím posledním dobrodružství Jamese Bonda s názvem Casino Royale, kde jej hned v úvodu představil samotný Sebastien Foucan, jeho akrobatický úprk skrz staveniště zaznamenal neuvěřitelný ohlas. V současné době dokončuje Foucan projekt The Tournament, kde by se snad fragmenty free runningu měly objevit také. Máte-li o tyto dvě nově se rozvíjející pohybové aktivity zájem, doporučuji projít si webovou stránku českého parkouru – www.parkour.cz

Le Parkour videa

Evolution- Le parkour

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno