Domů Výživa Skladování potravin Likvidace potravinových molů

Likvidace potravinových molů

Nic nemůže člověka naštvat víc než spižírna plná molů. Pokud jste doma objevili potravinové moly, pořádně s nimi zatočte. Máme pro vás několik tipů, jak na likvidaci molů a jak jejich výskytu předcházet.

MolObjevili se u vás moli? Kromě nechvalné známých molů šatních existují i moli potravinoví, kteří napadají zásoby jídla. Než si řekneme pár tipů na likvidaci, zaměřme se na to, jaké jsou vlastnosti těchto škůdců. Mol potravinoví se správně jmenuje zavíječ moučný a patří mezi hojně rozšířené škůdce, kteří napadají potraviny. Jeho likvidace na navíc vcelku náročná, protože jsou odolní a jen tak se nevzdají. Mol je malý motýl, který bývá velký až 1,5 a rozpětí křídla může mít i 2,5 cm. Potravinoví moli jsou černí a na první pohled nenápadní, vypadají jako dřevěná tříska nebo zvířecí exkrement.

Proti molům bojujte preventivně

Až se u vás potravinoví moli začnou objevovat, už bude pozdě. Pokud se chcete vyhnout jejich množení a napadání zásob potravin, postarejte se o preventivní opatření. Potraviny po použití vždy dobře zabalte a uchovávejte je tak, aby se do nich nemohl škůdce dostat. Nejlepším řešením je zabalení do igelitového sáčku, protože do papírových obalů dokážou proniknout i v případě, že jsou uzavřené. Dejte si pozor také na to, že moly si s sebou můžete přinést i z obchodu. Po každém nákupu a přendání potravin do spíže byste měli zkontrolovat stav potravin.

Potravinový mol – jak se ho zbavit

Začaly u vás doma poletovat moli a vyskytují se především ve spíži? Pak vaše potraviny důkladně zkontrolujte. Potraviny, které byly napadeny tímto škůdcem, jsou znehodnocené a musí se vyhodit. Odstranění samotných molů váš problém nevyřeší, protože se v napadených potravinách už budou s velkou pravděpodobností vyskytovat miniaturní výkaly, ale také zbytky zámotků či vlákna, která utkaly housenky.

Napadené potraviny vyhoďte, skříně pečlivě vymyjte a ze všech spár a zákoutí odstraňte vajíčka a larvy. Na trhu pořídíte i přípravky potravinovým molům, které je vyhubí. Při jejich nákupu si však dejte pozor na to, aby se jednalo o zdravotně nezávadné přípravky. Přece jen budete v daných místech skladovat potraviny, chemické přípravky by vám tak nakonec mohly ublížit víc než samotní moli.

Při boji proti potravinovým molům je velmi důležitá prevence a zejména včasné řešení problémů. Čím dříve se do hubení molů pustíte, tím bude boj s nimi snazší dříve s jich zbavíte.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno