Mariánské Lázně. I v lázeňském městě lze nachodit pár desítek kilometrů

Do Mariánských Lázní nepřijíždějí jen nemocní a rekonvalescenti. Ve světoznámých západočeských lázních lze strávit i velmi příjemnou aktivní dovolenou, při níž své kilometry „poctivě odchodí“ i vyznavači pěší turistiky. Když pro návštěvu Mariánských Lázní zvolí dobu mimo hlavní lázeňskou sezonu, destinace poskytne klidnou, příjemnou až domácí atmosféru. Tip na víkendový pobyt, dovolenou, anebo pro zpestření léčebného pobytu

Mariánské Lázně, Hlavní kolonáda.

Mariánské Lázně, jedna z ikon západu Čech

Mariánské Lázně jsou město s asi 13 tisíci stálých obyvatel. Podle staršího správního uspořádáni spadaly do okresu Cheb v tehdejším Západočeském kraji. V současné době patří do Karlovarského kraje.

Město je položeno v údolí, přesto je jeho nadmořská výška asi 580 metrů nad mořem. Krajina kolem města je příjemně zvlněná. Na stráních nad městem jsou zřízena četná vyhlídková místa.

Do Mariánských Lázní za zdravým ovzduším

Do Mariánských Lázní se můžeme přepravit autem, autobusem nebo vlakem, a všechny možnosti jsou bezproblémové a rychlé. Město leží na trati Praha – Plzeň – Cheb.

V Mariánských Lázních je vzhledem k jejich poloze a výšce chladněji, a to i v letních měsících. Na větrovku či pláštěnku by turista neměl zapomenout. Na druhou stranu údolím proudící vzduch zajišťuje stále čisté a optimálně vlhké ovzduší, čemuž přispívají i lesy kolem a parky ve městě. Příznivé klima pocítí zejména alergici a astmatici – je jim tam dobře.

Ubytování v lázeňském městě

Ubytování v Mariánských Lázních je možné:

  • v hotelech;
  • v lázeňských domech a jejich departmentech;
  • v penzionech;
  • v privátních ubytovacích zařízeních.
  • Pacienti s tak zvanými „křížkovými“ lázněmi (léčebný pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou) obvykle bydlí přímo v lázeňském domě, ale na některé procedury někdy docházejí i do jiných objektů.
  • Lázeňští hosté-samoplátci někdy volí levnější variantu: ubytují se například na privátu a denně docházejí na procedury do některého lázeňského domu.

Turisté si mohou vybrat ubytování podle požadované úrovně (a ceny) prostřednictvím webového rezervačního systému na internetu.

Léčivé vody nelze pít celý den

Minerální vody v Mariánských Lázních patří do kategorie léčivých minerálních vod. Prameny (nejznámější je Křížový a Rudolfův) jsou volně přístupné i turistům.

  • Jejich voda však není na běžné pití – nedoporučuje se například naplnit si jimi příruční lahev a doplňovat jimi potřebnou denní dávku tekutin. I lidé s léčebným programem mají od lékaře předepsáno denní množství vody. Ostatně – prameny mají intenzívní chuť (například Křížový je slaný) a větší množství se ani nedá vypít.
Mariánské Lázně, pravoslavný kostel svatého Vladimíra

Pravoslavný kostel svatého Vladimíra

Západočeské lázně měli odjakživa v oblibě Rusové. Jako „služba“ lázeňským hostům byla v roce 1878 ve městě zřízena pravoslavná modlitebna (na radnici). V prvních letech 20. století pak byl postaven pravoslavný kostel svatého Vladimíra. Stavba byla financována ze sbírky mezi ruskými a srbskými lázeňskými hosty.

  • Kostel je přístupný k prohlídce (přes poledne je zavřeno). Platí se symbolické vstupné.
Mariánské Lázně, sochařský park u letoviska Krakonoše.

Zábavní a poznávací parky

Parky dotváření v Mariánských Lázní architekturu města.  Dospělí v parcích kolem lázeňských domů a pramenů najdou odpočinek, případně u kulturní vyžití (koncerty). V parcích lze zhlédnout díla předních českých sochařů. Pro děti nebo aktivní návštěvníky jsou určeny zábavní a poznávací parky:

  • Přírodní park u Prelátova pramene,
  • Lanové centrum,
  • park Boheminium (naučně poznávací okruh s maketami významných českých stavebních a technických památek,
  • Sochařský pohádkový ráj u letoviska Krakonoše.
Mariánské Lázně, park Boheminium (naučně poznávací okruh s maketami českých stavebních a technických památek).

Společenský úbor není na škodu

V kteroukoliv roční dobu je možno v Mariánských Lázních navštívit nějaké divadelní představení, koncert či kasino. V mnohých restauracích jsou pořádány taneční večery. Jestliže se chceme kulturního života účastnit, je vhodné na dovolenou v Mariánských Lázních přibalit nějaké společenské nebo alespoň formální oblečení. Nedostatek v úboru pocítí člověk sám, a citlivějším to může zkazit kulturní zážitek.

Mariánské Lázně, rozhledna Hamelika.

Rozhledna Hamelika

Rozhledna má název podle vrchu Hamelika, na kterém stojí. Říká se jí také rozhledna Panorama podle stejnojmenné kavárny. Stavba byla postavena stavitelem Fridrichem Zicklerem roku 1876. Je 20 metrů vysoká, na vrchol vede 100 schodů. Rozhledna stojí v nadmořské výšce 722 metry.

Koupat se v pivu…

Zejména dospělí se rádi vydají na výlet do blízké Chodové Plané. Cesta po červené turistické značce z ML je dlouhá asi 13 kilometrů. Nazpět je možno jet vlakem nebo autobusem. Zdejší pivovar nabízí nejen atraktivní prostory a vlastní pivo na čepu. Největším lákadlem je pivní lázeň – která údajně podporuje léčbu kožních, cévních a ischemických chorob. Originální lázeňská terapie využívá kombinací blahodárných účinků teplé minerální vody, tmavého koupelového piva, sušených bylinek a klasické i speciální masáže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno