Mařinka vonná – použití

Mařinka vonná nebo svízel. To je označení pro lesní bylinu, která má bohaté využití v přírodním léčitelství, kde se používá od nepaměti. Má řadu léčivých účinků, od mírnění zažívacích potíží po léčbu trombóz.

Mařinka vonná či svízel vonný je léčivá lesní bylina, která roste po celé Evropě. Rostlinu lze jednoduše pěstovat na zahradě, léčivých schopností tak mohou využívat i ti, kterým tato bylina neroste nikde v okolí. Mařinka vonná vyniká svými hrubými drsnými listy, svůj přídomek „vonná“ si pak získala pro své typické příjemné aroma. V době květu je mařinka charakteristická svými drobnými bílými květy. Pro použití v přírodním léčitelství se uplatňuje nať, která se v období květu sbírá a následně suší.

Obsažené látky a účinky

Vonný svízel obsahuje celou řadu léčivých látek, díky kterým je jeho použití v léčbě velmi pestré. Zmiňme např. třísloviny, hořčiny, silice, kumarin nebo vitamín C. Při sušení nesmí být překročena teplota 35 °C, došlo by totiž ke zničení a vyprchání některých výše uvedených léčivých látek. Nyní již k samotným účinkům rostliny.

Uklidňující a tišící účinek

Mařinka vonná se nejčastěji využívá díky svým uklidňujícím a tišícím účinkům, které působí jak na psychickou, tak fyzickou stránku. Mařinkové mléko, připravené z mléka a medu, a 2 lžiček sušené mařinky pomůže zbavit se problémů s nespavostí. Mařinka rovněž působí proti stresu, zmírňuje pocity melancholie i podrážděnosti. Díky silnému aromatu však může vyvolávat bolesti hlavy, proto je třeba účinek na každém jedinci opatrně vyzkoušet. Díky svým uklidňujícím účinků se používá také pro mírnění menstruačních projevů a křečí.

Další účinky

Ačkoliv jsou uklidňující a tišící účinky nejvýraznější, pomocí mařinky vonné lze úspěšně vyřešit celou řadu dalších zdravotních potíží. Působí močopudně, používá se při léčbě ledvinových kamenů, bušení srdce, trombózách či křečových žilách.

Pozor na předávkování

Je třeba upozornit, že svízel vonný je třeba užívat jen v omezené míře. Předávkování může vést k nevolnostem, pocitům zvracený, výrazným bolestem hlavy i závratím. Rovněž se nedoporučuje dlouhodobé užívání, které v horším případě může způsobit poškození jater.

Mařinka vonná je skvělou rostlinou pro zklidnění mysli i těla, musíme však mít na paměti i rizika, spojená s předávkování. Mařinku lze užívat různými způsoby, nejoblíbenější je výše uvedená kombinace s mlékem a medem. Z mařinky lze také připravit chutný léčivý likér.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno