Matjesy

Na matjesy v oleji můžeme často narazit v obchodních řetězcích, bývají naložené v plastové krabičce nebo v konzervě. Věděli jste však, že si takové matjesy můžete připravit i doma? A víte, jaký je rozdíl mezi sleděm a matjesem?

Hned si odpovíme na druhou otázku, kterou jsme si v samotném úvodu položili. Matjes (mates) je ve skutečnosti sleď, obvykle sleď holandský. Ovšem označením matjes pojmenováváme pouze panenské sledě před vytřením, lovené v období od května do konce června. Takoví sledi jsou velmi chutní a jsou také tuční. Obsahují tak poměrně velké množství zdraví prospěšného rybího tuku, jsou tak vhodnou volbou pro zařazení do dietního jídelníčku.

Sleď obecný

Matjesy jsou tedy mladí sledi. Sledi patří k hospodářsky nejhojnějším rybám, proto jsou i u nás k dostání za poměrně nízké ceny. Sleď žije především v oblasti Atlantického oceánů, dorůstá velikosti necelých 50 cm. Je také třeba říci, že se v obchodech můžete setkat se sledi, ukrytými za nejrůznější obchodní názvy. Kromě zmíněných matjesů to mohou být pečenáče, uzenáče nebo třeba slanečci či zavináče.

Recept na matjesy v oleji

Pokud patří matjesy v oleji mezi vaše oblíbené pokrmy, můžete si je bez větších problémů připravit i doma. Věříme, že vám budou chutnat více než ty z obchodu, domácí totiž nemusíte obohacovat o stabilizátory a další látky, které sice trvanlivost produktu zvýší, ale podepíší se na chuti i působení na lidský organismus. Co je pro přípravu matjes v oleji potřeba?

Ingredience

Pro přípravu matjes v oleji budete potřebovat 1 kilogram mladých chlazených sleďů, bobkový list, kuličky černého pepře, nové koření, olivový olej (400 ml), ocet (300 ml) a 1 velkou cibuli.

Příprava

Připravené filety ze sledě je potřeba mírně přesolit a nechat uležet v lednici. Na filetách necháváme kůži, do lednice je odložíme položené kůží směrem dolů. Po třech dnes prosolené sledě z lednice vytáhneme, opláchneme mírným proudem vody a naložíme do octa. Opět necháme v lednici po dobu tří dnů. Nyní je čas sledě z lednice vytáhnout, opět důkladně opláchnout vodou. Kůže by měla jít snadno dolů, stáhněte ji a vyhoďte. Do sklenice naskládejte filety bez kůže, přidejte na kolečka nakrájenou cibuli, veškeré koření a zalijte olivovým olejem. Po týdnu si lze na matjesech pochutnat, vynikající jsou s čerstvým pečivem. Matjesy v oleji lze rovněž použít jako základ pro přípravu mnoha variací rybích salátů.

Příprava domácích matjesů v oleji je tak jednoduchá, i když si budete muset pár dní počkat. Jde o ideální chutnou a zdravou večeři, vhodnou pro letní i zimní období.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno