Melasa

Melasa je v podstatě odpad, vznikající při výrobě cukru. V obchodech se setkáme především s třtinovou melasou, budeme tedy hovořit primárně o ní, i když existuje taktéž melasa, vznikající při výrobě běžného bílého cukru. I přesto, že jde o odpad, má melasa bohaté využití, používá se v potravinářství a je skvělým alternativním sladidlem.

Třtinová melasa je významným vedlejším produktem při výrobě třtinového cukru. Vyrábí se tedy z cukrové třtiny, která roste v Austrálii a Jižní Americe. Melasa je tmavě hnědá hustá šťáva, která svou konzistencí připomíná velmi hutný sirup. Melasa vzniká vylisováním cukrové řepy. Po vyvaření velmi sladké melasy dojde ke koncentrování, krystalizování a získávání rafinovaného cukru pomocí odstředění. Stále však zůstane „odpad“ – melasa, která se již více nezužitkovala, nechala v sobě však ty nejcennější látky a stále dostatek cukru.

Obsah látek

Konzumace melasy prospívá našemu organismu, obsahuje totiž opravdu velké množství vitamínů a minerálů. Vápník, železo, draslík, měď, fosfor, chrom, hořčík nebo zinek, z vitamínů pak řadu vitamínů B – B1, B2, B6, B9, ale také velmi důležitý vitamín B12. Melasa také obsahuje řadu důležitých esenciálních aminokyselin, které jsou důležité pro stavbu svalů. Jsou to např. arginin nebo vaulin. Preventivní účinky proti srdečním onemocněním a nemocím krevního oběhu podporují nenasycené mastné kyseliny, které se v melase nachází taktéž ve velkém množství.

Melasa jako sladidlo

Melasa patří mezi velmi oblíbená alternativní sladidla. Melasa je stále dostatečně sladká, obsaženými cukry jsou glukóza a fruktóza a to asi ve 20 % svého obsahu. Melasa má mnohem méně kalorií než cukr nebo třeba i med, proto vhodný přírodním sladidlem např. během diety. Vzhledem k tomu, že navíc obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a taktéž bílkoviny, je skvělou alternativou. Ne každému však vyhovuje chuť melasy, je třeba vyzkoušet. Rozhodně melasu nezatracujte po prvním ochutnání, pokud vám nechutná jen tak samotná na lžičce, používejte ji do čajů ad.

Melasa jako lék

Vzhledem k tomu, že obsahuje pravdu mnoho cenných látek, může působit jako lék. Již jsme upozornili na nenasycené mastné kyseliny, které pozitivně ovlivňují krevní oběh a srdce. Konzumace melasy pomáhá při střevních obtížích (především při zácpě), ale také nespavosti nebo revmatismu. Melasa lze dokonce používat i zevně, zevní užití se doporučuje především při ekzémech a také při výskytu lupénky.

Ačkoliv je melasa odpadní látkou, obsahuje mnohem více zdravých látek než samotný třtinový cukr a je našemu organismu prospěšnější. Zkuste běžný rafinovaný cukr nahradit třtinovou melasou a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe a že vám melasa také zachutná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno