Methionin

Methionin je jednou z dvaceti základních aminokyselin tvořících bílkoviny. Patří mezi esenciální aminokyseliny, tedy takové, které si lidské tělo nedokáže samo vytvořit a musí být do organismu dodávány v potravě. Je proteinogenní (bílkovinotvornou) aminokyselinou, která však patří mezi nejméně zastoupené a při jejímž nedostatku klesá výživová  hodnota mnoha dalších bílkovin rostlinného původu. Methionin je výchozí aminokyselinou, která zahajuje biosyntézu bílkovin, cysteinu, kreatinu a karnitinu.

Funkce methioninu v lidském těle

Methionin je stejně jako všechny další druhy proteinogenních aminokyselin součástí bílkovin. Díky své molekulární skladbě je methionin zpravidla první aminokyselinou v bílkovině, na kterou se pak připojují další aminokyseliny. Methionin však může sloužit pouze k nastartováni procesu tvorby bílkoviny a často se tedy stává, že je tento začátek při posttranslačních modifikacích odštěpen a to je také důvodem, proč je methioninu v bílkovinách tak málo.

Methionin má silné antioxidační vlastnosti, které pomáhají chránit tělo před toxickými látkami, které přijímáme z okolí a potravy a také před vznikem a účinky volných radikálů, které tak nemohou poškozovat další buňky.

Nedostatek methioninu může mít za následek onemocnění ledvin a močových cest, neboť pomáhá vylučovat odpadní látky močí z těla ven. Proto se používá k detoxikaci jater a je využíván při léčbě jaterních chorob, zánětech, svalových bolestech a depresivních stavech.

Dále má pozitivní vliv na regulaci zdravého pH v moči, čímž preventivně pomáhá zabraňovat zanesení močového traktu nežádoucími bakteriemi ( např. E coli a jiné), které způsobují vznik cyst a zánětů močového měchýře a močových cest.

Jeho nedostatečné množství v těle může vést k otokům, zánětům,  vypadávání vlasů, ateroskleróze a k nadměrnému zadržování vody v těle.

Methionin plní nezastupitelnou funkci při tvorbě bílkovin a řady hormonů – karnitinu, adrenalinu, melatoninu, cholinu a dalších. Karnitin pomáhá v těle při látkové přeměně a podílí se na transportu mastných kyselin přes mitochondriální membránu. Melatonin je zase nezbytný pro náš zdravý spánek a adrenalin je tělem vyplavován jako reakce na ohrožení a pomáhá nám zvládat nebezpečné situace.

Potraviny bohaté na methionin

  • listová zelenina (hlavně brokolice, růžičková kapusta)
  • oříšky
  • ryby
  • sojové boby
  • sezamová semínka
  • hovězí a kuřecí maso

Methioninu, stejně jako většině ostatních aminokyselin, nesvědčí vysoké teploty a proto chceme-li jeho hodnoty zachovat co nejvyšší, neměly by být potraviny s jeho obsahem tepelně zpracovávány, není li to nezbytně nutné (např. u masa). Pozor si však musíme dát nejen na přípravu, ale i skladování, neboť methioninu nesvědčí ani dlouhodobě vyšší teploty při uskladnění.

Doporučená denní dávka

Jakožto esenciální aminokyselinu musíme methionin doplňovat z potravy. Dospělý člověk by jej měl přijmout cca 2-3 gramy denně. Dobrou zprávou je, že obecně si nemusíme dávat na jeho doplňování extra pozor, protože jej obsahují skoro všechny potraviny bohaté na bílkoviny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno