Kdy brát probiotika

Probiotika, to jsou živé bakterie, která mají blahodárný účinek na lidský organismus, především pak na zažívací trakt. Probiotika si do těla můžeme dostat buď ve formě kvalitních mléčných výrobků, nebo ve formě doplňků stravy. Pokud potřebujete do děla dostat velkou dávkou probiotik najednou, vsaďte právě na ty ve formě tabletek. Pojďme se společně zaměřit na to, kdy brát probiotika.

Často se na nás obracíte s dotazem, kdy je nejlepší brát probiotika ve formě tabletek. Pokud vám lékař doporučil užívání probiotik když vám nasadil antibiotika, měli byste je prokládat. Obecně se podoručuje podávat probiotika ve 2/3 intervalu dalšího užití. Máte-li například typ antibiotik, která se podávají každých 12 hodin, vždy po 8 hodinách od jejich užití si vezmete tabletu s probiotiky. Aby se vám střevní mikroflóra opět vyrovnala, doporučujeme je užívat ještě 1 až 2 týdny po dobrání antibiotik. Vyhnete se tak různých komplikacím, které jsou s užíváním antibiotik spojené.

Probiotika a jejich vliv na organismus

O probiotikách se mluví nejčastěji právě v souvislosti s užíváním antibiotik, pro lidský organismus jsou však velmi důležité vždy. Probiotika totiž mají významný vliv na udržování naší střevní mikroflóry ve vynikající kondici. Ve střevech nám totiž žijí jak škodlivé bakterie, které negativně ovlivňují náš imunitní systém, tak ty užiteční, které zabraňují rozmnožování těch škodlivých. Pokud budeme mít ve střevech těchto organismů nedostatek, projeví se to různými zažívacími problémy.

Další pozitivní účinky probiotik

Živé kultury však mají ve střevech i další úkoly. Pomáhají vyrovnat hladinu pH, rozkládají zbytky potravin, ale také přispívají k lepšímu vstřebávání živin. Probiotika navíc podporují činnost střev, produkují některé vitamíny a zlepšují celkové prokrvení sliznice. I z toho důvodu bychom měli na dostatečný příjem probiotik myslet v průběhu celého roku. Rozhodně nemusíme utrácet za vysoké dávky probiotik ve formě tablet a kapslí, stačí pravidelně konzumovat kefíry či jiné potraviny s obsahem živých organismů.

Když je užitečných bakterií nedostatek

Jak se na nás může nedostatek probiotik projevit? Účinky mohou být různé, zpravidla ale dochází k celkovému oslabení organismu a k různým zdravotním problémům. Nedostatek živých kultur způsobí nerovnováhu střevní mikroflóry, což se projeví zácpou, plynatostí, nadýmáním, průjmy, křečemi do břicha a podobně. V horších případech může z dlouhodobého hlediska nedostatek živých kultur v těle způsobit i závažnější alergické reakce, kožní problémy či dokonce rakovinu střev.

Nezapomeňte na dostatečný přísun mléčných produktů, které jsou bohaté na probiotika. Při užívání antibiotik pak vsaďte na probiotika ve formě doplňku stravy, které se dobře vstřebají a doplní váš organismus pořádnou dávkou živých kultur prakticky okamžitě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno