Kdy pít proteinový nápoj

Pokud sportujete nebo chodíte do posilovny, určitě jste někdy přemýšleli nad správným výběrem potravinových doplňků. Mezi nejčastěji užívané doplňky stravy patří bezpochyby proteinové nápoje, na druhém místě jsou pak gainery, které mají za úkol doplnit sacharidy. Kdy ale proteinový nápoj pít?

Proteinový nápoj

Kdy pít proteinový nápojPokud hledáte odpověď na to, kdy pít proteinový nápoj, pak musíte vyhodnotit celkový přístup ke sportování a výživě. Nejde jednoznačně říci, kdy proteinový nápoj pít, když nemáme informace o tom, kolik bílkovin během dne přijmete ze stravy. Proteinový nápoj má za úkol doplnit organismu bílkoviny, které jsme nezvládli přijmout právě stravou. Díky proteinovým nápojům navíc přijmeme prakticky jen bílkoviny bez většího množství sacharidů či tuků. Pokud si myslíte, že jen začnete pít proteiny a gainery a porostou vám svaly, jste na omylu. Naopak, hrozí přibrání tukové hmoty, přetrénování či poškození ledvin a jater. Proto je potřeba přijímat správné množství ve správnou dobu.

Dávkování proteinových drinků

V jakém množství proteinové nápoje přijímat? Opět se to odvíjí od toho, kolik bílkovin přijmete ze stravy. Běžný zdraví člověk by měl přijímat 1,5 až 2 g bílkovin na kg tělesné hmoty. Pokud chcete nabrat svaly, užívejte množství, jako byste vážili o 5 až 10 kg víc. Stejné množství dávkujte i při snaze o hubnutí! Svaly odbourávají energii a příjem dostatečného množství proteinů zamezí zbytečným ztrátám svalů, dolů půjdou hlavně tuky. Zbytečně to ale s proteiny nepředávkujte, kontrolujte příjem ze stravy a ztrátu doplňte proteinovými nápoji.

Kdy pít proteinový nápoj

Nejlepší způsob, jak pít proteinové nápoje, je podávat je ideálně ve třech cyklech, a to ráno, v poledne a večer. Ráno můžete pít proteinový nápoj v podstatě ihned, když se vzbudíte. Nalačno doporučujeme používat volné aminokyseliny nebo BCAA. Nečekejte od nás přesný čas, kdy nápoj pít, vše se řídí vašim biorytmem. Někdo vstává ve 4 ráno, někdo v 10, pro každého je tak „ráno“ v jinou dobu.

Dále můžete pít proteinové nápoje před tréninkem, a to ideálně 20 až 40 minut. Bezprostředně po tréninku nepijte proteinové nápoje, ale gainer nebo jiný zdroj rychlých sacharidů. Po dvou hodinách od tréninku se bílkoviny začínají obnovovat a přibližně 5 hodin po tréninku je proces anabolizace maximální. Právě v této době je ideální přijmout plnou dávku proteinu a doplnit tak tělu větší množství bílkovin. Nakonec můžete pít i proteinový nápoj večer či před spaním, existují i speciální „noční proteiňáky“, které zabraňují hladovění těla, zatímco vy spíte.

Z výše uvedeného plyne, že proteinový nápoj můžete pít v podstatě kdykoliv během dne, ale ideálně ne hned po tréninku. Důležité je množství, nepřehánějte to s dávkováním a ideální dávku si propočítejte na základě přijímaných bílkovin ze stravy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno