Domů Výživa Suplementy Co je Maltodextrin

Co je Maltodextrin

Pokud se zajímáte o výživu pro sportovce, pravděpodobně jste již narazili na maltodextrin, sloužící jako výhodný zdroj energie. Pokud vás zajímá, co to maltodextrin vlastně je a jak a kdy jej používat, čtěte dále.

Jde o uměle připravovanou látku, která se vyrábí spojením molekul glukózy. Glukóza je totiž velmi účinný zdroj energie, jeho problém však spočívá v tom, že se spotřebuje ihned a dodá tak tělu mnoho energie najednou. Zatímco glukóza je monosacharid, maltodextrin je polysacharid. Co je však pro obě látky společné, je vysoký glykemický index. Maltodextrin se jako polysacharid rozkládá v těle postupně, což umožňuje pomalejší uvolňování a doplnění energie po fyzické zátěži.

Kdy jej používat

Vzhledem k vysokému glykemickému indexu je maltodextrin ideálním zdrojem energie po fyzické zátěži. Doporučuje se konzumovat po silovém tréninkunebo jiném fyzickém vypětí. Ovšem sportovci, kteří se chystají na dlouhé náročné závody či cvičení, dodávají maltodextrin do těla i před samotným výkonem. To je vhodný např. před dlouhým cyklo závody nebo před maratonem.

Jak jej konzumovat

energy drinkNa trhu naleznete celou řadu výrobců, které se zabývají prodejem maltodextrinu. Možná jej však přijímáte častěji, než si myslíte. Maltodextrin je totiž „tajnou“ přísadou mnohých energetických nápojů a mají tam své důležité místo. Můžete tak zakoupit maltodextrin právě v této formě – v podobě energetického nápoje nebo nápoje pro sportovce. Častěji na něj však narazíte v práškové formě a je pak jen na vás, jak s ním budete dále nakládat. Asi nejčastějším a nejoblíbenějším způsobem konzumace je rozmíchání čajové lžičky ve vodě. Pokud však chcete současně zvýšit i příjem bílkovin, můžete jej rozmíchat v mléce, ale i v jogurtu či tvarohu. Mnozí sportovci si vychvalují kombinaci ovesných vloček s maltodextrinem.

Maltodextrin a zdraví

Je třeba i uvědomit, že maltodextrin je cukr. Právě proto není vhodný pro diabetiky. Na druhé straně, ačkoliv se vyrábí často z pšenice, je povolený pro bezlepkovou dietu. Ať už držíte jakoukoliv dietu či si počítáte kalorie, nezapomínejte si do denních příjmů sacharidů a kalorií započítat i hodnoty z doplňků stravy, včetně maltodextrinu. Je třeba myslet na to, že jako jednoduchý cukr musí být tělem dobře zpracován. Právě proto jej používejte jen před nebo po výkonu, v opačném případě může docházet k nárůstu tukové tkáně.

Maltodextrin má tak právoplatné místo mezi doplňky stravy, sloužícími pro doplnění energie. Spousta vrcholových sportovců dává přednost právě maltodextrinu před glukózou, kterou používá jen při maximálním vysílání. Důvod již byl objasněn – zatímco glukóza se vstřebá a přemění v energii hned, maltodextrin se štěpí postupně, tělo tak může s energií pracovat delší dobu.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno