Jak užívat glutamin

Glutamin je nejrozšířenější aminokyselinou nacházející se v našel těle. Čím více cvičíme a vydáváme energii, tím spotřeba glutaminu v těle roste. Proto se glutamin mezi sportovci hojně užívá jako potravinový doplněk a suplement ve formě prášku. Pojďme se blíže zaměřit na to, kdy je vhodné glutamin používat jako suplement a jak jej dávkovat.

Svaly a glutaminPokud hodně cvičíte a zajímáte se o oblast fitness a kulturistiky, jistě jste už slyšeli o používání a doplňování glutaminu, který je jednou z důležitých aminokyselin v těle. Užívání glutaminu je důležité pro podporu regenerace. Také proto patří mezi nejoblíbenější doplněk stravy mezi sportovci a na rozdíl od některých suplementů má jeho užívání opravdový význam. Co to vlastně glutamin je, v jakých formách se dá suplement pořídit a jak jej správně dávkovat?

L-Glutamin je nejrozšířenější aminokyselinou v těle

Víte, co to vlastně je glutamin? Jedná se o aminokyselinu, které se tvoří v našem těle. Jak je známo, aminokyseliny jsou stavebním kamenem bílkovin, která nám pomáhají při růstu buněk. Glutamin je pro lidské tělo velmi důležitou aminokyselinou, protože pomáhá z těla odstraňovat odpadní látky, navíc podporuje imunitní systém i zažívání. Glutamin se například v kosterním svalstvu nachází až z 60 % ve srovnání s dalšími aminokyselinami. V tomto článku se ale zaměříme především na to, jak glutamin užívat, proto si podrobnou funkci a práci této aminokyseliny necháme na jindy.

Glutamin ve formě prášku nebo tablet

Pokud se rozhodnete pro pořízení glutaminu jako suplementu, máte na výběr ze dvou možností. Glutamin je k sehnání v prášku, kdy se rozpustí ve vodě a poté se pije, nebo ve formě tablet, které jednoduše spolknete. Je jen na vás, jaké formě dáte přednost a jak jeho užívání skombinujete s užíváním dalších suplementů. Pořizujte však jen kvalitní doplňky stravy, u kterých je garantované složení a kromě esenciální složky, v tomto případě glutaminu, neobsahuje mnoho dalšího často nepotřebného balastu, kterým se produkt zbytečně nastavuje, aby byl levnější.

Dávkování

Často nám píšete, že jste se rozhodli pro pořízení glutaminu, ale nevíte, jak jej správně používat. Je třeba říci, že stejně jako většina běžně dostupných doplňků stravy je glutamin bezpečným produktem, takže se nemusíte bát, že byste si jeho užíváním poškodili. Obvykle se doporučuje užívat dávku 20 gramů denně, přičemž jako horní hladinu odborníci uvádí maximálně 40 g denně. To je však už velmi vysoká hranice, během které dochází k velkému nahromadění amoniaku v těle. Takové dávky má smysl užívat jen při velmi vysokém zatížení tréninku.

A kdy glutamin užívat? Měli byste jej zařadit do jídelníčku po tréninku. Obvykle se kombinuje s proteinovým koktejlem, který by se měl užívat také po tréninku. Glutamin užívejte ve dvou dávkách – první právě po tréninku, druhou pak před spaním. Glutamin užívejte buď s posledním jídlem, nebo s nočním proteinem.

Glutamin byste měli do svého suplementačního plánu zařadit především do období rýsovací diety. Pomůže vám vyhnout se katabolickým stavům, a navíc urychlí regenerací svalů. Bez problémů však tento suplement můžete užívat i během období nabírání objemu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno