Kdy užívat BCAA

BCAA jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem a mezi příznivci posilování patří mezi hojně užívané suplementy. Často se na nás však obracíte s dotazy, kdy BCAA vlastně užívat. Rozhodli jsme se proto sepsat hlavní výhody a nevýhody těchto suplementů a zaměřit se hlavně na to, kdy je nejlepší je užívat.

Spousta příznivců posilování a fitness životního stylu řeší, kdy užívat BCAA, často se ale nezamýšlí nad tím, jestli tyto suplementy vůbec potřebují a k čemu slouží. Než se tak dostaneme k jádru problému, tedy kdy BCAA nejlépe užívat, pojďme si popsat, k čemu vlastně slouží.

K čemu BCAA slouží

Kdy používat BCAAAminokyseliny slouží k vytváření bílkovin, které, jak je známo, jsou důležité k budování svalové hmoty. Když posilujete nebo vykonáváte jinou fyzickou aktivitu, tělo začne spotřebovávat sacharidy a poté začne využívat i bílkoviny. Díky tomuto principu fungování těla tak při posilování ztrácíme i část svalové hmoty, což rozhodně není žádoucí. Proto je třeba bílkoviny při nadměrných zátěžích tělu dodávat, nejlepší volbou jsou právě rozvětvené BCAA aminokyseliny. Ty jsou ve srovnání s jinými typy bílkovin lépe stravitelné a hned se dopraví do krevního řečiště. BCAA je tak vhodnou suplementací pro všechny, kteří podstupují velmi náročné tréninky a usilují o budování svalové hmoty.

Užívání BCAA v tréninkovém dni

Podle výše uvedeného principu fungování organismu je zřejmé, že tělo by mělo míst dostatek bílkovin v době, kdy bude vykonávat náročnou fyzickou aktivitu. Z toho důvodu se doporučuje užívat BCAA suplementaci přibližně 30 minut před zahájením tréninku. Aminokyseliny poslouží jako rychlý zdroj energie a současně ochrání svaly před katabolismem. Množství užívaného suplementu pak záleží na konkrétním typu, je rozdíl mezi BCCA v kapslích a prášku.

Doporučujeme řídit se informacemi udávanými na obalu konkrétního přípravku. V případě potřeby je možné BCCA částečně dávkovat i po tréninku, a to společně s cukry pro doplnění energie. Někteří sportovci však zastávají názor, že nemá cenu užívat BCCA těsně před tréninkem, pokud nebude trvat alespoň 1,5 hodiny. Upřednostňují užívání suplementu hned po probuzení. Je tak na vás, jakému postupu dáte přednost.

Užívání BCAA během regenerace

Nabízí se také otázka, jestli je dobré užívat BCAA i ve dnech, kdy vás nečeká velká fyzická zátěž a kdy vaše tělo regeneruje po tréninku z předešlého dne. Doporučujeme suplement používat těsně před spaním a následně po probuzení. Zatímco vy spíte, vaše tělo regeneruje a aminokyseliny k tomu nutně potřebuje. Totéž však platí během dne, kdy tělo využije BCCA jako zdroj energie pro správnou činnost svalů.

Názory na užívání BCCA se různí. Pokud vás ale čekají fyzicky náročné tréninky a chcete na to své svaly maximálně připravit a současně neztrácet energii ze svalů, BCAA užívejte. Nenechávejte to jen na tréninkové dny, doplňujte je i ve dnech regenerace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno