Hydrolyzovaný protein

Hydrolyzovaný syrovátkový protein je považován za vůbec ten nejlepší možný zdroj bílkovin, jaký může být. Díky svému zpracování hydrolizací (předtrávení) je lehce stravitelný, nezpůsobuje typické zažívací potíže jako jiné proteiny a živiny z něj se dostávají do svalů ve velmi krátkém čase.

Pokud se dlouhodobě věnujeme nabírání svalové hmoty, pak se dříve či později můžeme dostat do situace, že už nestačíme pokrývat svou denní potřebu bílkovin z běžného jídla. Tehdy je dobré sáhnout po nějakém nutričním doplňku, který nám s tím pomůže. A nejlepší možnou volbou je právě hydrolyzovaný protein, který se vyrábí ze syrovátky a je to defacto skoro čistá bílkovina.

Díky hydrolíze, která protein předpřipraví (předtráví) je hydrolyzovaný protein oproti jiným druhům proteinů velmi dobře stravitelný, jelikož tolik nezatěžuje naše trávící ústrojí a živiny se dostanou tam kam je potřeba v minimálním čase. Nemusíte se tak bát typických problémů se zažíváním jako je nadýmání nebo průjem, tak jak je tomu u jiných proteinů. A platí to i při vyšším dávkování.

Jak poznat kvalitní hydrolyzovaný protein

Při výběru proteinu je velmi důležité jeho složení a proto je třeba si dobře pročíst etiketu výrobku. V nabídce obchodů sice najdeme desítky druhů různých proteinů, ale jen několik málo z nich je možno považovat za kvalitní. Částo se můžeme setkat s tím, že je protein složen z několika zdrojů bílkovin, přičemž hydrolyzovaný protein je tvořen čistě syrovátkovým proteinovým koncentrátem (v angličtině pure enzyme hydrolysed whey protein concentrate).

Hydrolyzovaný protein je však poměrné drahý a proto se častěji setkáváme s levnějšími alternativami vyráběnými z vaječných bílků, kaseinu, CFM, či sojové bílkoviny. Kromě vyšší ceny má hydrolyzovaný protein také tu nevýhodu, že chutná lehce nahořkle, což může někomu vadit.

Čistý hydrolizovaný syrovátkový protein jako surovina obsahuje přesně 80% bílkovin. Do výsledného proteinu se pak ještě přidávají další ingredience pro zlepšení chuti a výsledný produkt by tak neměl obsahovat méně, než 76% bílkovin.

Kdy a pro koho se hydrolyzovaný protein vyplatí

Hydrolyzovaný protein se dá považovat za naprosto vrcholný zdroj bílkovin. Díky své snadné stravitelnosti a rychlé dostribuci živin do svalů je takřka ideálním potréninkovým nápojem. Kvalitě však odpovídá i cena. Osobně vidím hydrolyzovaný protein jako pomyslnou třešničku an dortu, pokud už máme perfektní jídelníček a potřebujeme to posunout ještě o kousek dál. Určitě by  neměl sloužit jako jediný zdroj bílkovin, ale měli bychom je přijímat i z běžné a pestré stravy.

Proto bych ho doporučil spíše pokročilým cvičencům než začátečníkům, kteří mají ještě značné rezervy jak v tréninku, tak i ve stravě a i kdyby pro člověka nebyl hydrolyzovaný protein finančně problém, určitě by byla škoda nasadit předčasně to nejlepší hned ze začátku, když nemáme vytvořeny pevné základy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno