Proteinové koktejly

Proteinové koktejly jsou skvělou možností, jak zvýšit příjem bílkovin (proteinů) ve stravě, ať už jste rekreační cvičenec, nebo profesionál. Nabídka na trhu je dnes již velmi bohatá a vhodný proteinový koktejl si tak vybere opravdu každý.

Často se setkáme s názorem, že proteinové koktejly jsou jen doménou kulturistů a vrcholových sportovců. To už však dávno neplatí. “Protejňáky”, stejně jako řadu dalších výživových suplementů, může do svého jídelníčku zařadit každý, kdo potřebuje zvýšit svůj příjem bílkovin, třeba kvůli nárustu svalové hmoty a potréninkové regeneraci.

Na trhu jsou k dostání koktejly, jejichž proteiny pocházejí z různých zdrojů. Mezi nejčastější patří sója, syrovátka a kasein. Můžeme se však setkat i s výrobky z hovězího masa, nebo s kombinovaným zdrojem proteinů.

Sojové proteiny

Sója patří mezi jediný čistě rostlinný zdroj obsahující kompletní spektrum esenciálních aminokyselin a je tak vhodná i pro ty, kdo z nějakého důvodu nechtějí (veganství) nebo nemohou (laktózová intolerance) používat proteinové koktejly ze syrovátky nebo kaseinu.

Výhodou sojových protejňáků je nízká cena a nizký obsah tuků a jak už bylo řečeno, neobsahují laktózu. Oproti jiným druhům protejnů mají však sojové bílkoviny nižší svalovou využitelnost a hůře se tak z nich tvoří nová svalová tkáň. Díky absenci tuku mají také o něco horší chuť.

Syrovátkové proteiny

U syrovátkových proteinů je zdrojem bílkovin syrovátka, ze které se různými technologickými postupy odfiltrovávají nežádoucí látky, jako jsou sacharidy a tuky, až zbyde velmi kvalitní a skoro čistá (záleží na metodě) bílkovina.

Proteinové koktejly vyrobené ze syrovátky jsou cenově dostupné a chuťově velmi příjemné, byť opět záleží na konkrétním výrobku. Syrovátková bílkovina má vysokou využitelnost a obsahuje vysoký obsah esenciálních aminokyselin. Díky technologickému zpracování je syrovátkový protein dobře stravitelný. K dostání jsou proteiny s různou koncentrací obsahu bílkovin ve výrobku.

Kaseinové proteiny

Stejně jako syrovátka,je i kasein vyráběn z mléka, ale rozdílně se v našem těle vstřebávají. Zatímco syrovátka se vstřebává relativně rychle, kasein je označován za pomalou bílkovinu a je proto součástí tzv. nočních proteinů, u kterých chceme, aby byla bílkovina vstřebávána rovnoměrně po celou dobu spánku. Pro představu – syrovátka je v těle rozložena a zpracována do 3 hodin, tedy jako běžné jídlo. Kaseinu to trvá 6 až 8 hodin, tedy běžná doba lidského spánku. Je bohatým zdrojem kvalitního aminokyselinového spektra a vápníku.

Proteinové koktejly nejsou náhradou pestré stravy

I přes všechny výhody, které proteinové koktejly skýtají, je nutné si uvědomit, že se stále jedná pouze o doplňky stravy. To znamená, že mají pestrou stravu doplňovat, ne nahrazovat. Mnoho lidí se mylně domnívá, že bez pravidelné konzumace protejnů nelze nabrat kvalitní svalovinu. Opak je však pravdou – základ je vždy v nutričně bohatém a pestrém jídelníčku, kvalitním tréninku a dostatečném odpočinku. Suplementy jako jsou proteinové koktejly mají za cíl jen celé tohle snažení podpoři a zefektivnit. Pokud však nemáme vybudovány pevné základy, žádoucí efekt se nedostaví.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno