Domů Výživa Suplementy BCAA – leucin, isoleucin a valin

BCAA – leucin, isoleucin a valin

Celým nazvem BCAA (Brainched Chain Amino Acids).Jedná se suplement obsahující aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Tyto aminokyseliny mají oproti jiným aminokyselinám unikátní molekulární strukturu, která se skládá z postranních methylových řetězců, vycházejících z jádra aminokyseliny.

Do skupiny rozvětvených aminokyselin patří tyto tři aminokyseliny, které jsou zároveň esenciální – leucin, isoleucin a valin. BCAA disponují schopností ochraňovat svalovou hmotu před její devastací při velmi intenzivních trénincích doplňovaných přísnou dietou. Je to tedy suplement zařazovaný v období diet a rýsování. Během intenzivních cvičení jsou totiž využívány jako zdroj energie a brání tak katabolizaci vlastních svalových bílkovin.

Bcaa

Existují dokonce výzkumy, na základě nichž odborníci předpokládají, že pět až patnáct procent energie při vysoce intenzivních výkonech pochází právě z BCAA. Dávno již je nám také znám fakt, že pro extrémní vytrvalostní výkony jako jsou maratóny, je až patnáct procent energie získáváno katabolizací vlastních svalových bílkovin, o čemž mimo jiné svědčí i jejich vyhublé a šlachovité postavy. Organismus extrémních vytrvalců totiž nestačí pokrývat obrovský energetický výdej pouze z tuků a sacharidů. Přichází pak na řadu katabolizace svalové tkáně a využívání uvolněných aminokyselin jako zdroj energie. Ve sféře krátkodobých anaerobních výkonů mají BCAA též účinek anabolický. Co se dávkování týče, můžeme se v různých literaturách setkat se dvěma typy dávkování. Pro ochranu svalové hmoty a zabránění její katabolizace při intenzivních trénincích se doporučují brát BCAA před tréninkem. Pro urychlení regenerace a dosažení anabolického efektu je dávkování určeno na dobu po tréninku, asi 60 až 90 minut. Dávka by se měla pohybovat někde v rozmezí 500 až 3000 miligramů denně. Pro docílení vyšší efektivnosti suplementu je doporučován současný příjem vitaminu B6, jež hraje v metabolismu aminokyselin významnou roli.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno