Pyridoxin a přibírání na váze

Pyridoxin, neboli vitamin B6, patří do skupiny vitamínů B a v lidském těle hraje důležitou roli při činnosti trávicích enzymů a při přijímání a zužitkování živin z potravy. Vedle celé řady pozitivních účinků mají některé vitamíny skupiny B tu vlastnost, že podporují chuť k jídlu a mohou tak pomoci i lidem, kteří trpí podváhou a rádi by trochu přibrali.

Pokud člověk trpí dlouhodobou podváhou, může být pro něj řešení suplementace vitamíny skupiny B. Při jejich nedostatku totiž klesá chuť k jídlu a může tak docházet k menšímu příjmu potravy, než jaký tělo skutečně potřebuje. Je však důležité dbát na správné složení daného doplňku. Pokud chceme přibírat, hledáme takový, který obsahuje vysoké množství thiaminu nebo pyridoxinu (vitamín B1 a B6). Naopak se vyhneme těm s vysokým obsahem vitamínů B2, B5 a B12, které dodávají pocity energie a mohou utlumit chuť k jídlu.

Nežádoucí účinky při předávkování

Při výrazném nadužívání vitamínů skupiny B může kromě nárůstu hmotnosti dojít i k řadě nepříjemných jevů a proto je nutno nepřekračovat doporučenou denní dávku. Při dlouhodobých vysokých dávkách vitamínu B3 (niacinu) nebo B6 (pyridoxinu) se mohou vyskytnout žaludeční vředy, dna, problémy s játry, zrakem, nervovou soustavou a mozkem. Jelikož je však pyridoxin vitamin rozpustný ve vodě, dochází k vylučování jeho nadbytku močí z těla ven. Proto by muselo být předávkování opravdu výrazné (2000mg/den).

Zdroje vitaminu B6

Ovoce – avokádo, banány, borůvky, melouny, datle, hrozny, liči, mango ananas, granátové jablko, rozinky.

Zelenina – brokolice, růžičková kapusta, zelí, celer, kukuřice, fazolové lusky, zelený pepř, kapusta, fazole, houby, hrách, brambory, spirulina, batáty, luštěniny, soja.

Ořechy/obilniny – lískové oříšky, kaštany, pistácie, dýňová semínka, rýže, slunečnicová semínka, vlašské ořechy, pšenice.

K čemu dále pyridoxin slouží?

Pyridoxin hraje důležitou roli v činnosti enzymů při rozkládání potravy a využívání živin ( bílkovin, cukrů a tuků) v ní obsažené. Dále je součástí procesu, při kterém dochází k přeměně glykogenu ve svalech a játrech na energii. Pomáhá zlepšovat náladu a působí preventivně proti nervových onemocněních a depresivním stavům. Má zásadní dopad na kvalitu kůže. Proto je jedním z nejviditelnějších varování jeho nedostatku popraskaná kůže v koutcích úst, ve vlasech, atd. Dále se podílí na tvorbě nových červených krvinek a protilátek. Pomáhá ženám při premenstruačním syndromu, tím, že se podílí na odvádění nadbytečného estrogenu z těla a může rovněž snižovat ranní nevolnosti v těhotenství.

Příznaky nedostatku

Při nedostatku pyridoxinu v těle schází organismu zpravidla celé spektrum vitamínů skupiny B, a projevuje se to tělesnou slabostí, špatnou kvalitou kůže, její suchostí a záněty, cukáním očních víček, podrážděním a náladovostí, mravenčením, křečemi a mrazením v končetinách.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno