V předchozím článku jsem se zabýval vitamíny. Dnes se podíváme na zoubek druhému z dvojice často zmiňovaných živin.
Minerály, jakožto neživé sloučeniny, pocházejí z přirozeně z neživých částí přírody. Pro naše tělo jsou velmi nezbytné, protože si je nedokážeme sami vytvořit. Do našeho těla se minerály dostávají z rostlin, které jsou zakořeněné v půdě, nebo od zvířat, která tyto rostliny jedí.
V současné době známe 22 minerálu, které jsou pro naše tělo nezbytné. Můžeme je rozdělit do dvou skupin. První skupinou jsou minerály hojně se vyskytující v naší stravě. Druhou skupinou jsou minerály vyskytující se ve stopovém množství. Tyto živiny potřebujeme v menším množství než první skupinu.
Jednotlivými zástupci minerálů ve skupině s vyšším množstvím jsou: vápník, hořčík, draslík, sodík, síra. V druhé skupině jsou nejznámějšími prvky selen, zinek, chrom, měď.
Foto: Dobrým zdrojem vápníku je čerstvé mléko
Na závěr jenom dodám, že vitamíny i minerály, by měli v co největší míře pocházet z přirozených zdrojů. Nedělám si však iluzi, že denně zkonzumujete takové množství ovoce, zeleniny a dalších, abyste pokryly tuto potřebu. Ani by to snad nebylo příliš příjemné, proto se zde nabízí používání doplňků výživy. Které jsou již v dnešní době na takové úrovni, že se jich nemusíte vůbec obávat. Nepřekračujte však doporučené množství obou skupin důležitých živin.