Na co je dobrý zinek

Zinek je kov a má hojné využití v průmyslu. Ovšem i naše tělo potřebuje určité množství zinku, nesmí ho však mít ani moc, ani mále. V následujících řádcích se dozvíte, k čemu je zinek dobrý a proč je pro lidský organismus důležitý.

Zinek (chemická značka Zn) je kov, který je na vzduchu stálý. Hodně se používá v průmyslu, díky svým vlastnostem dokáže chránit jiné kovy před korozí. Je však důležitý i pro naše tělo. Nachází se přirozeně v játrech, ledvinách, svalech i v samotné pokožce. Pokud je vše v pořádku, máme v těle kolem 2,3 gramů zinku.

Na co je dobrý zinek

Zinek se však podílí na spoustě procesech v lidském těle a pomáhá. Pokud máte nedostatek zinku, mohou se objevit určité problémy. Pokud jeho příjem zvýšíte, může dojít k eliminaci těchto problémů.

Kvalita pleti

PleťNa kvalitě pleti se podílí celá řada látek a minerálu, pokud tak máte problém s pletí a pokožkou, nelze jednoznačně říci, že je to způsobeno nedostatkem zinku. Jeho zvýšením však můžete ke zkvalitnění výrazně dopomoct. Stejně jako křemík i zinek pomáhá čistit pleť, hojí rány i popáleniny. Máte-li problémy s pomalým hojením, zvyšte příjem zinku. Nejen na kvalitě pleti, ale i vlasů se zinek podílí. Ne nadarmo obsahují některé šampony zvýšený obsah zinku – zvyšuje lesk, vyživuje je a zabraňuje řídnutí.

Proti neplodnosti

Pokud máte problémy s neplodností, jedna ze základních faktorů, která se bude zjišťovat, je příjem a obsah zinku ve vašem těle. Nachází se jednak ve spermatu, a to v poměrně velkém množství, zvýšením příjmu zinku se používá pro léčbu neplodnosti, a to mužské i ženské. Pro správný chod a vývoj pohlavních orgánů je totiž správná koncentrace zinku v těle nesmírně důležitá.

Další vlastnosti

Zinek je pro naše tělo důležitější, než se na první pohled může zdát. Kromě výše zmíněného se zinek podílí na rozmnožování buněk, také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, zlepšuje sluch i chuť či vytváří štít proti vytváření nádorů. Příjem dostatečného množství zinku je tak nezbytně nutný pro naše zdraví.

Nedostatek zinku

Při kvalitní a vyvážené stravě by k nedostatku zinku nemělo docházet. Mohou však existovat důvody, které vedou k jeho snižování. Kultivace půdy může například způsobit nedostatek zinku v některých potravinách. Tento problém je patrný především na území USA, kde dochází k rozsáhlým kultivačním procesům. Máte-li problémy s nadměrným pocením, počítejte s tím, že společně s potem z vašeho těla odchází i velké množství zinku. Kouříte nebo pijete nadměrné množství alkoholu? I v takovém případě může mít vaše tělo nedostatek zinku. Na druhé straně fosfor může vstřebávání zinku zhoršovat, pokud tak víte o větším obsahu fosforu v těle, zvyšte příjem zinku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno