Domů Výživa Výživa, strava Močopudné potraviny

Močopudné potraviny

Močopudné, tedy odvodňující, účinky mají nejen bylinky a léky, ale také celá řada potravin. Odvodnění organismu je přitom žádoucí během celé řady onemocnění, především při zánětem. Konzumace potravin s močopudnými účinky může také pomoci při hubnutí, které může být zastaveno zadržováním vody.

Odvodnění organismu

Léčiva, byliny či potraviny, které způsobují zvýšené odvodňování organismu, se označují jako diuretika. Použití diuretik si doporučuje při řadě zánětlivých onemocnění, používají se však také při otocích či zvýšeném krevním tlaku. Odvodněním, tedy vylučováním moči, se totiž zbavíme přebytečné moči a s tím vyplavíme z organismu i škodlivé látky, které by v těle jinak zůstaly. Než sáhnete po močopudných prostředcích z lékárny, využijte přírodní, běžně dostupné prostředky. Odvodnění organismu je potřebné také při snaze o hubnutí, kdy může tělo zadržovat příliš vody.

Potraviny s močopudnými účinky

Stačí navštívit jakýkoliv obchod a vybrat si z pestré škály potravin, které vynikají svými močopudnými účinky. Jde především o vodnaté potraviny, není to však podmínkou. Největší skupiny potravin s vlastností odvodňování tvoří ovoce a zelenina. Pojďme si konkrétní potraviny blíže představit.

Melouny a okurky

Nejznámějšími a současně i nejužívanějšími močopudnými potravinami jsou vodní melouny a okurky. Především v letních měsících můžete sáhnout po vodním melounu a vychutnat si jeho chuť, současně do těla dostat řadu vitamínů a odvodnit svůj organismus. Podobně jsou na tom i okurky, které jsou na pultech obchodů dostupné prakticky po celý rok. Melouny i okurky také mohou sloužit jako základ do salátů, vhodné jsou i pro přípravu nápojů. Melouny a okurky jsou skvělými potravinami během redukčních diet. Nejen že podporují odvodňování, současně mají velmi nízké energetické hodnoty a lze je konzumovat prakticky v neomezené míře.

Chřest

Chřest patří mezi stále oblíbenější potravinu a při správné přípravě je gurmánským zážitkem. Jen málokdo však ví, že i chřest vyniká močopudnými účinky. Navíc obsahuje řadu vitamínů a zdraví prospěšných látek. Obsahuje např. alkaloid asparagin, který podporuje činnost ledvin a při léčbě onemocnění, související s potřebnou odvodnění organismu, se skvěle hodí.

Saláty

I když na první pohled saláty nevypadají, že by byly plné vody a vynikaly by tak svými diuretickými vlastnostmi, opak je pravdou. Mimo to obsahují minerály – mangan nebo draslík. I při nadměrném vylučování moči se salát postará o to, aby hladina minerálů v těle příliš neklesala.

Další potraviny

Potravin s močopudnými vlastnostmi je však celá řada. Zmiňme alespoň oves, borůvky, červenou řepu, mrkev, artyčoky, křen, ředkvičky, rajčata, ale třeba i jablka. Zajistit tak odvodnění organismu pomocí potravin není ve výsledku vůbec těžké, jen je třeba do jídelníčku zařadit dostatek ovoce a zeleniny.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno