Nepasterizované mléko

Pokud si zakoupíte v obchodu kravské mléko, bude vždy pasterizované. Pasterizace je proces, které má v mléku odstranit viry a bakterie, které mohou škodit zdraví. S tím se však ničí i zdraví prospěšné látky. Možností pasterizace je několik a liší se mírou šetrnosti vůči mléku. Na trhu je však k sehnání i mléko nepasterizované, které je k dostání v automatech na mléko nebo přímo od farmářů.

Nepasterizované mléko je takové, které není žádným způsobem tepelně ošetřené, takže v něm zůstávají veškeré látky. Kromě zdraví prospěšných látek se však v něm mohou objevit i viry a bakterie, které mohou člověku uškodit. Z toho důvodu odborníci na výživu konzumaci takového mléka nedoporučují.Nepasterizované mléko

Rozmach prodeje nepasterizovaného mléka nastal před několika lety, kdy se mléko začalo prodávat v tzv. mlékomatech, které jsou dostupné na mnoha místech v ČR. Jedná se o čerstvé mléko přímo z mlékáren, které neprošlo žádnou tepelnou úpravou. Podle odborníků je nejlepší takové mléko po zakoupení donést domů a alespoň krátce povařit. Tím jej zbavíme škodlivých bakterií a virů, a přitom zachováme obsah zdraví prospěšných látek.

Druhy pasterizace

Pokud se bavíme o pasterizovaném mléku, musíme rozšiřovat druh. Rozhodně nelze říci, že pasterizované mléko by bylo méně kvalitní či méně chutné než do pasterizované. Je ale důležité vědět, jakým způsobem se odstranění škodlivin provádí. Pasterizace je proces starý spoustu let. V 19. století jej objevil Louis Pasteur. Během procesu platí, že čím vyšší teplotu použijeme, tím je čas potřebný k usmrcení mikroorganismů kratší. V současné době se v potravinářství využívají tyto metody:

Dlouhá pasterizace – trvá přibližně 30 minut, mléko se zahřívá na teplotu 61,6 °C.

Šetrná pasterizace – trvá zpravidla na 15 až 40 vteřin, mléko se zahřívá na teplotu 71 až 74 °C.

UHT: vysoká pasterizace – mléko se zahřeje na teplotu 135 až 150 °C na zlomek vteřiny. Tím se v mléku zničí veškerý život. Vzniká trvanlivé mléko.

Chcete kvalitní mléko? Šetrná pasterizace je řešením

Pokud byste chtěli konzumovat nepasterizované mléko, ale bojíte se zažívacích problémů, konzumujte mléko ošetřené velmi šetrnou pasterizací. Pro zničení mikroorganismů v mléku stačí teplota 61,6 °C. Při této teplotě se po udržování na 30 až 45 minut zničí veškeré škodlivé bakterie, ty zdravé ale v mléku zůstanou. Naopak se vyhýbejte klasickému krabicovému mléko, které bývá ošetřeno metodou UHT.

Proč je mléko trvanlivé a vydrží i několik měsíců? Protože v něm není vůbec žádný život. Ano, během pasterizace se zničily případné zdraví škodlivé mikroorganismy, ale také zdravé živé kultury. Mléko převařené na vysokou teplotu ztrácí svou chuť a s čerstvým mlékem nemá nic společného. Pokud si chcete na mléku pochutnat, používejte takové, které bylo opatřeno co nejšetrnější metodou pasterizace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno