Kozí mléko

Když se řekne kozí mléko, někteří z vás se možná ušklíbnou. Kozí mléko je opředeno řadou mýtů a traduje se o něm, že smrdí. Kozí mléko je ovšem velmi zdravé a zapáchat vůbec nemusí, pokud jsou kozy chovány v čistotě. Navíc se z něho vyrábí řada chutných výrobků.

Staří Římané považovali kozí mléko za elixír dlouhověkosti. Dnes na základě vědeckých studií víme, že kozí mléko pomáhá při řadě civilizačních chorob, jako je stres, migréna, žaludeční potíže, alergie, kožní potíže… Podle některých odborníků může kozí mléko fungovat i jako prevence rakoviny.

Kozí mléko a jeho výhody

Kozí mléko představuje alternativu kravského mléka a je určenu pro lidi, kteří trpí alergií na kravské mléko. Kozí mléko posiluje imunitní systém a celkově ozdravuje náš organismus.

Kozí mléko je také plné vitamínů a minerálů. Najdeme v něm vitamín A, některé z vitamínů řad B, vitamín C, D nebo E. V kozím mléku najdete také hořčík, vápník, sodík nebo draslík.

Kozí mléko

Nejen kozí mléko

Pokud se vám příčí konzumace kozího mléka jako takového, sáhněte po výrobcích z kozího mléka. Najdete je například v obchůdcích se zdravou výživou. Z kozího mléka se vyrábí chutné sýry, které mohou být buď přírodní nebo dochucené bylinkami, cibulí či česnekem.

Recepty

Z kozího mléka si připravte lahodný nápoj, který posílí vaši imunitu. Čtvrt litru kozího mléka smíchejte se dvěma lžícemi medu.

Kozí sýr můžete přidat do salátu nebo do těstovin. Omytou listovou zeleninu natrhejte, dejte do misky, přidejte pokrájená rajčata, zakápněte olivovým olejem a navrch přidejte pokrájený kozí sýr. Na těstoviny si připravte rajčatovou omáčku s kozím sýrem. Pokrájenou cibuli lehce osmahněte, přidejte pokrájená rajčata, duste do měkka. Pak přidejte bazalku a kozí sýr. Omáčku polijte uvařené těstoviny.

Shrnutí: Čím je prospěšné?

  • Kozí mléko posiluje imunitní systém
  • Reguluje vlhkost pleti
  • Působí proti stresu či migréně
  • Kozí mléko podle některých názorů funguje jako prevence rakoviny
  • Kozí mléko pomáhá při alergii

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno