Sýr Gran Biraghi

V Evropě se vyrábí neskutečné množství kvalitních sýrů. Mezi méně známé, ale velmi kvalitní a chutné, patří sýr Gran Biraghi. Pochází z Itálie a jedná se o zrající středně tučný sýr. Chutí i konzistencí se podobá sýru Grano Padano. Jaká je jeho historie, charakteristika a chuť?

Gran Biraghi

SýrItalský sýr Gran Biraghi pochází z provincie Cuneo v oblasti Piemont na okraji kopcovitého území Langhe. Sýrárna byla založena v roce 1934 Italem Ferruccio Biraghim. Zpočátku byla firma běžnou řemeslnou výrobnou mléčných produktů, jakých bylo nespočet. Rychle se ale stala moderní a stále se rozvíjející společností, a to díky vyspělé technologii a kvalitnímu vybavení. V současnosti je sýr Gran Biraghi symbolem kombinace tradiční řemeslné potravinářské výroby a moderních technologií, které vyšvihly firmu na přední příčky. Ačkoliv je Gran Biraghi méně známý než Parmigianno Regiano nebo Gran Padano, patří na špičku mezi sýry.

Charakteristika sýru Gran Biraghi

Italský sýr Gran Biraghi je tvrdý sýr. Zraje přibližně 12 měsíců a obsahuje 30 % tuku v sušině. Obsah sušiny je pak alespoň 65 %. Vyrábí se bez použití bez konzervačních látek. Celé sýrové kolo váží přes 30 kilogramů. Pro koncové spotřebitele se pak obvykle dodává v pěti, dvou a jednokilových baleních. Gran Biraghi má jemně kořenitou chuť, výraznou vůni a jemný slaný nádech.

Použití italského sýru

Sýr Gran Biraghi patří mezi kvalitní mléčné výrobky, na které si pochutnáte i bez dalších úprav. Hodí se k párování s některými víny a bude se vyjímat i na sýrových talířích. Častěji se však používá v teplé kuchyni. Je dobrou alternativou již zmiňovaného Gran Padano, kterému se svou chutí i postupem výroby velmi podobá. Proto je perfektní na strouhání a posypání do různých nejen italských pokrmů, hodí se na těstoviny a obvykle se i strouhá. Možností, jak využít Gran Biraghi v kuchyni, je velké množství. Stačí se podívat na recepty, ve kterém se používá známější Grano Padano, a bez výčitek ho nahradit sýrem z provincie Cuneo.

Máte rádi kvalitní sýry? Na italském Gran Biraghi si opravdu pochutnáte. Pokud se do tajů sýrařského řemesla teprve ponořujete, Biraghi je ideální volbou pro poznávání nových sýrových chutí. Nespokojte se jen s nejznámějším parmazánem a vyzkoušejte i jiné italské alternativy. Gran Biraghi je zpravidla levnější, protože není tak známý. Využijte toho a pořiďte si jej. K sehnání bude pravděpodobně ve specializovaném obchodu se sýry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno