Zakysaná smetana

Zakysaná smetana je osvěžující, lehce stravitelná a zdravá, byla by proto velká škoda ji používat pouze do salátů. Kde všude má využití a jaký vliv má na náš organismus?

Co je zakysaná smetana

Zakysaná či kysaná smetana je mléčný produkt, který se vyrábí fermentací pomocí bakterií. Do smetany se přidávají kultury ušlechtilých mikroorganismů mléčného kvašení, konkrétně Streptococcus lactis. Právě tyto mléčné bakterie způsobují jemnou nakyslou chuť mléčného produktu. Zakysaná smetana je lehce stravitelná a ve srovnání s běžnou sladkou smetanou má i méně kalorií. Ze své podstaty je docela tučná (obvykle 10 až 15 %), takže během redukčních diet se musí množství příjmu hlídat. Na trhu jsou však k sehnání i nízkotučné zakysané smetany.

Zakysaná smetana
Zakysaná smetana

Nízký obsah laktózy

Osoby, které mají horší stravitelnost laktózy, mohou zakysanou smetanu velmi často konzumovat bez větších problémů. Je to z důvodu, že mléčné kyseliny laktózu zpracují. Obecně platí, že čím zakysanější mléčný produkt bude, tím méně bude obsahovat laktózy a může pak být přijatelný i pro soby s laktózovou intolerancí. Bakterie mléčného kvašení obsahují enzym beta galaktosidázu. Ten laktózu dále štěpí. Při zakysání dochází navíc k lepšímu využití vápníku, jelikož je využíván v kyselém prostředí.

Použití kysané smetany v kuchyni

Zakysaná smetana se nejčastěji používá ve studené kuchyni. Připravují se z ní různé omáčky, dipy a zálivky do salátů. Zakysaná smetana lze použít také pro přípravu dezertů, obzvláště v českém prostředí je příprava ovocných pohárů se zakysanou smetanou oblíbená. Své pevné místo má však i v mnoha teplých pokrmech. Bez zakysané smetany se neobejde boršč, soljanka, kulajda či zelňačka.

Zakysaná smetana se může srazit

Pokud budete zakysanou smetanu přidávat do teplých jídel, dejte pozor na to, aby se vám nesrazila. Pokud ji totiž vytáhnete z lednice a nalijete do horké polévky, počítejte s tím, že se určitě srazí. Před tím, než ji přidáte do horkého jídla, ji nechejte alespoň půl hodiny při pokojové teplotě. Zakysanou smetanu také nevařte, pak se srazí. Do pokrmu ji přidejte těsně před jeho dokončením.

Zakysaná smetana – oblíbená nejen u nás

Zakysaná smetana se používá po celém světě, rozhodně nejsme žádnou výjimkou. Je nedílnou součástí pokrmů ve střední a východní Evropě, také např. ve Finsku nebo Rusku. Používá se však třeba i v Itálii jako omáčka pro zapékání, méně kyselý crème fraîche je důležitou přísadou pro dipy, v Americe ji přidávají k dezertům.

Zakysaná smetana je chutným a plnohodnotným produktem, který bychom neměli opomínat. Kromě své jemné nakyslé chuti se pyšní i řadou vitamínů (A, B, E, D) a vysokým obsahem vápníku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno