Bezlaktózová dieta a jídelníček bez laktózy

Zdravý člověk nemá s poruchou příjmu laktózy žádný problém. Jedná se o látku, kterou tělo zpracuje a rozloží na galaktózu a glukózu. Toto rozštěpení je zajišťováno v tenkém střevě pomocí laktázy. Některá těla ale nejsou schopna produkovat laktázu v dostatečném množství a díky tomu vznikají problémy s příjmem laktózy. Špatné trávení laktózy působí našemu tělu střevní poruchy, žaludeční křeče, nadýmání, plynatost a průjem.

Největší výskyt laktózy je samozřejmě v mléce a všech mléčných výrobcích. Jídelníček bezlaktózové diety by je tedy neměl obsahovat. Nezáleží na tom, zda se jedná o mléko kravské, kozí nebo ovčí. Laktóza je přirozenou součástí v mléce každého zvířete. Ovšem nebezpečí nepřináší pouze produkty, na kterých je na první pohled vidět obsah laktózy. Mohou být také ve výrobcích, u kterých byste to nečekali nebo zapomněli. Velký obsah laktózy může být například v energetických tyčinkách, koktejlech na hubnutí, uzeninách nebo v oplatkách. Velkým zdrojem laktózy jsou v dnešní době také různé instantní pokrmy. Všude je třeba si dávat pozor a pečlivě pročítat složení.

Nesmíme zapomínat ale na důležité vitamíny

Mléko samozřejmě neobsahuje pouze laktózu, ale také množství dalších vitamínů a minerálů, které jsou pro naše tělo potřebné. Úplným vyřazením mléčných výrobků z jídelníčku mohou našemu tělu nastat problémy s nedostatkem živin. Stravování při laktózové intoleranci by mělo být pestré a měli bychom hledat náhražky mléčných výrobků, které mají dostatečné množství vitamínů.

Čeho se nemusíme vůbec bát?

I v některých obchodech už v dnešní době můžete najít i výrobky z mléka, které jsou vhodné i pro jídelníček bezlaktózové diety. Jedná se především o výrobky se sníženým obsahem laktózy, která byla rozpuštěná na některé jednodušší cukry. Můžete tedy zakoupit i máslo, šlehačku nebo kefír a žádné problémy vám nezpůsobí. Důležité je vždy si přečíst složení a informace. Výrobky, u kterých nemusíte mít s výskytem laktózy žádný strach jsou například čerstvé ovoce, zelenina, brambory, rýže, těstoviny, vajíčka, ryby, drůbež a všechny druhy obilovin.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno