Crossové trenažery

V článku se dozvíte informace o crossových trenažerech.

Minule jsme si pověděli něco o rotopedech a dnes se podíváme na další typ stroje, který se hodí pro domácí použití a který můžete efektivně využít ke zlepšení celkové kondice. Tématem našeho povídání budou crossové trenažery (kterým se také občas říká eliptické trenažery a nebo prostě jen elipticaly). Jaké jsou jejich výhody? Trénink na elipticalu zapojí skutečně svaly celého těla. Pohyb připomínající chůzi či běh (v závislosti na délce kroku) je plynulý a velmi šetrný ke kloubnímu aparátu a ve spojení s pohybem horní části těla vytváří přirozenou souhru velkého množství svalových skupin. Toho lze využít jak při lehkém kondičním tréninku, tak i při rozvoji celkové kondice u výkonnostních sportovců

Stejně jako při výběru rotopedu je v první řadě důležité brát v úvahu, kdo bude trenažer využívat a jak intenzivně. Vybíráme nejen podle hmotnosti, ale také podle výšky člověka, který bude stroj využívat. Proč výšky? Eliptické trenažery mají různou délku a tvar kroku a ne každý bude optimální pro osoby různé výšky.

Důležitým bodem je volba brzdného systému.Většina crossových trenažerů na trhu má dnes brzdu magnetickou, případně ještě dokonalejší – elektromagnetickou, které poskytují tichý chod a jsou velmi spolehlivé. Některé levnější modely jsou vybaveny brzdou mechanickou – páskovou, která je ovšem při chodu přístroje poměrně hlučná, neposkytuje 100% plynulý chod a rychle se opotřebovává. S tím souvisí i regulace zátěže, která může být buď ruční (zátěž volíte otáčením regulátoru) nebo elektronická. Druhá možnost je nezbytná, pokud požadujete přístroj s volbou různých tréninkových programů, které si buď volíte sami, nebo které se mohou měnit automaticky, například v závislosti na Vaší tepové frekvenci (příkladem takového elipticalu je třeba Kettler Verso 309).

Ještě jednou se vrátíme k nosnosti trenažeru. Zde platí, že pokud bude stroj využívat těžší člověk, pak je vhodné sáhnout po značkových strojích robustnější konstrukce, které také obvykle nabízejí kvalitnní řešení kloubních spojů (ložiskové provedení oproti méně kvalitním kluzným pouzdrům). Na takovém stroji bude trénink komfortní, kdežto na levnějších modelech se v důsledku velkého zatížení mohou brzy objevit poruchy.

V příštím díle: běžecké pásy

Parametrů, které musíte při výběru vhodného crossového trenažeru vzít v úvahu je poměrně hodně, takže se neváhejte poradit s odborníkem, který Vám na základě Vašich potřeb doporučí vhodný model.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno