Pěstování cuket

Cuketa je opravdu bezproblémová obyvatelka zahrádky. Půjdete-li na to dobře a vsadíte na správné pěstování cuket, zajistíte si hojnou úrodu až do podzimu. Důležitá je nejenom tradiční zahrádkářská latina, ale i některé tipy a triky.

Odkud se k nám vlastně cuketa dostala? Jde o nenápadnou obyvatelku Ameriky, odkud se však rychle rozšířila do celého světa. U nás se však cukety ve velkém začaly pěstovat teprve před 20 lety. Do té doby šlo spíše o exotickou plodinu.

Měli byste vědět: Cukety patří do čeledi tykvovitých. Jsou poměrně odolné, ale neplazí se tolik, jako jejich jiné příbuzné. Nezaberou tolik místa a vejdou se i do menších zahrádek. A co je nejlepší, choroby i škůdci se jim téměř vyhýbají.

Pěstování cuket

Celý proces pěstování je vlastně velmi jednoduchý. Začíná to už v dubnu nebo na počátku května. Vše je odvislé od počasí. Vystačíte si se semínky, sazeničky nejsou třeba. Do výživné, humusovité půdy udělejte jamku a vložte dvě semínka. Zahrňte a zalijte. Pamatujte si, že každá budoucí rostlinka okolo sebe potřebuje prostor asi jeden a půl metru.

Někdo doporučuje sázet cukety na kompost. Což o to, líbit se jim tam bude, ale kompost se poté hodně vyčerpá a to je rozhodně škoda. Dále je dobré vědět, že tahle zelenina vyžaduje hojnou zálivku a plné slunce. Ve stínu sice poroste také, ale s úrodou to bude o něco horší.

Chcete-li hojnou úrodu, musíte sklízet už poměrně mladé plody. To podpoří kvetení a vývoj nových. Nenechte se mýlit přerostlými kusy v obchodech. Ideální velikost cukety pro sklizeň se pohybuje okolo 20 centimetrů. Ty jsou zatím křehké a šťavnaté, téměř bez přítomnosti semen. Starší plody jsou jejich přesným opakem a navíc brzdí dorůstání nových plodů.

Jak na sklizeň cuket

Velikost 20 centimetrů však není žádné dogma. Je-li cuket hodně, postačí i 10-15 centimetrů. Vždy je dobré odřezávat je i s několika centimetry stopky – uskladněné pak déle vydrží. Pamatujte také na to, že v době nasazování plodů potřebují rostliny dostatek vláhy, neváhejte je tedy zalévat i během mírnějšího sucha.

A jak je to s již zmíněnými nemocemi? Okurkové plísně se bát nemusíte, tu na cuketách opravdu nenajdete. Čas od času se však může objevit nehezké padlí. Chcete-li mít jistotu, použijte některý z vhodných fungicidů. Aktuálně se osvědčil třeba Topas 100 EC.

A měli byste vědět, že jedlé jsou i nádherné žluté květy. Stačí je naplnit krémovým sýrem a lehce opéct nebo přidat jako zajímavou vložku do salátů, slaných koláčů nebo jiných pokrmů. Musíte je však sbírat hned ráno, sluníčko jim škodí – rychle zavadají a na talíři vydrží krásné sotva pár minut. Specialisty na ně jsou v Řecku. Tam je lze na tržištích koupit i balené, případně rovnou naplněné nějakou chutnou náplní. Vyzkoušejte, nebudete litovat.

1 komentář

  1. hezký den
    neporadí někdo s pěstováním cuket, proč při délce plodu cca 10 cm, začnou konce cuket pozvolna žloutnout a zcvrkávat se ?
    děkuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno