Pěstování tuřínu

Věděli jste, že pěstování tuřínu není vůbec těžké? A existuje opravdu velké množství důvodů, proč se o něj pokusit. Tuřín je opravdu geniální zelenina – má množství cenných výživových látek, poslouží vám při hubnutí a dá se připravit na mnoho způsobů.

Ruské lidové léčitelství tvrdí, že pokud každý den konzumujete čerstvé tuříny, můžete své tělo zcela beze zbytku zásobit vitamínem C, snížit riziko zhoubných nádorů a cukrovky, zlepšit svou imunitu a dokonce podpořit i tolik žádané hubnutí. Tak proč se o to nepokusit? Mít doma zásoby této chutné zeleniny může mít opravdu každý.

Pěstování tuřínu a co o něm vědět

Nejde vůbec o obtížný proces, stačí jen znát základní pravidla péče. Probereme si je pěkně jedno po druhém, abyste v příští sezóně zaručeně netápali.

Zemina vhodná pro tuřín

Základní pravidlo pro úspěšnou sklizeň: šťavnaté a velké bulvy porostou pouze tam, kde je půda vzdušná. Hliněné půdy se tuřínu nelíbí. A stejně jako jeho příbuzní, ani tuřín nepřinese dobré plodiny na záhonku, kde během předcházejícího léta rostli jeho příbuzní – například ředkvičky nebo zelí. Naopak volná místa po jahodách, dýních, bramborách, luštěninách a cuketách zaplní více než ochotně.

Úrodu tuřínu pak lze získat hned dvakrát. Pro tu první zasejte semena na jaře, jakmile sleze sníh (mladý tuřín se mrazů nebojí) – a sklízet budete v létě. Výsev na konci května nebo v červnu vám pak zajistí zeleninu pro skladování v zimě.

Pěstování tuřínu

Příprava semen

Semena klíčí lépe, pokud se předtím aktivují ve velmi teplé vodě. Rozložte je na vhodnou tkaninu, zabalte a máčejte ve vodě o teplotě 40-50 ° C po dobu asi pěti minut. Poté je lehce vysušte a smíchejte s pískem.

Na záhonu je uložte do připravených drážek (do 4 cm). Tuříny nemají rády zahušťování, proto bude nejlepší zasadit dvě nebo tři semena každých 10 cm. Je to vážně mravenčí práce, ale vyhnete se přepichování, což může poškodit kořeny.

Semena lehce zasypte pískem a poté kompostem nebo kvalitní půdou. Zakryjte netkanou textilií. Stačí na dva dny, nejlepší teplotní podmínky pro klíčení se totiž pohybují okolo 15-18 ° C.

Další péče o tuříny

Záhony s tuřínem je lepší mulčovat. Jako mulč si vezměte seno nebo slámu. A hnojte z domácích zdrojů. Dřevěný popel je stále považován za nejlepší hnojivo pro tuto kořenovou zeleninu, proto nezapomeňte na zálivku z louhovaného popela. A jak na to?

Jedno za dva týdny nechte v 10 litrové nádobě s vodou 24 hodin máčet 1 sklenici dřevěného popela. Poté tuříny zalijte. Nic víc tuřín potřebovat nebude. Zalévání je třeba provádět cca jednou nebo dvakrát týdně v závislosti na povětrnostních podmínkách. Aby byly bulvy tuřínu velké a hladké, měla by být půda okolo nich vždy dobře zvlhčena. Proto je důležitý mulč, který udržuje vlhkost v okolí tuřínu nejlépe.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno