Podzemnice olejná – pěstování

Arašídy si oblíbil téměř celý svět. Ovšem málokdo ví, jak je nenáročné i samotné pěstování podzemnice olejné. Arašídy tak můžete mít i z vlastní zahrádky – vyplatí se to rozhodně vyzkoušet!

A je toho víc – arašídy jsou totiž doslova plné zdraví. Obsahují hodně bílkovin, cenných vitamínů, minerálů a samozřejmě také prospěšné vlákniny. Ovšem myslete na to, že jsou také velmi kalorické. Jejich obsah tuku se pohybuje okolo 50 %. Získáte však cenné nenasycené Omega3 mastné kyseliny.

Měli byste vědět: Arašídy jsou řazeny mezi silné alergeny.

Pěstování arašídů u nás

Podzemnice olejná je jednoletá rostlina, jež se velmi podobá velké vojtěšce nebo jeteli. Během jara se mezi zelení objeví se žluté květy, které okolní hmyz ochotně opylí. Jakmile se to stane, začne se květní stonek začne prodlužovat a sklání se směrem k půdě. Jakmile se dotkne země, zatlačí se několik centimetrů hluboko. Teprve tam začnou arašídy růst.

Když jsou lusky zralé, vykopejte celou rostlinu a arašídy jednoduše oberte. Po lehkém vysušení z nich otřete zbývající hlínu. A nebuďte překvapení, pokud se arašídy urodí menší, než na jak jste zvykl v obchodě. Budou stejně hodnotné. A ještě něco byste měli vědět. Čerstvá semena zkonzumovaná ihned po sklizni jsou doopravdy mimořádně chutná.

V Evropě se arašídy ve velkém pěstují hlavně zejména Francii a Itálii. Velké plantáže však vyrůstají také na Balkáně.

Arašídy lze bez problémů pěstovat i v našem podnebí. Semena zakoupíte v obchodech, případně surové arašídy bývají k dostání i jako součást směsi pro krmení pátků. Vyhněte se jen ořechům (i když arašídy jsou vlastně luštěninou) nakupovaným na váhu v obchodech s potravinami. Jsou pražené a tudíž pro pěstování nevhodné

A co se semeny? Namočte jak na dva dny do vlažné vody a poté je vložte do velkého květináče, naplněného běžnou zahradní půdou. Nejlepší je přikročit k výsevu v dubnu, abyste měli velké a krásně sazenice na konci května. Ven je sázejte nejdříve pod fólii, aby se aklimatizovaly Na záhon by měly přijít až na konci května.

Při pěstování arašídů je samozřejmě velmi důležitá také předchozí dobrá příprava půdy. Nezapomeňte na to, že se květní stonky musí bez potíží vnořit do země. Půda nesmí být kompaktní a samozřejmě také ne suchá. Arašídy nejsou právě suchomilnými rostlinami. Dařit se jim bude pouze v lehké a propustné půdě, obohacené velkým množstvím organické hmoty.

Škůdců ani chorob se bát nemusíte. Podzemnice olejná na ně netrpí. Pěstování arašídů u nás je díky tomu poměrně jednoduché a zvládne ho i začátečník. A pozorovat fascinující proces vzniku nových lusků vám vynahradí jakékoli předchozí těžkosti. To vám zaručujeme. A platí to i o samotné chuti ořechů, která dostanete možnost se projevit v celé své kráse.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno