Problém jménem bigorexie

Copak toto nevinné slovo znamená? Zní to podobně jako anorexie a funguje i na podobném principu. Bigorexie je duševní choroba, spojená s nadměrným cvičením a používáním steroidů. Možná i někdo z vás touto nemocí trpí. Bohužel za psychické poruchy se lidé stydí (převážně muži) a neodhodlají se vyhledat psychologa.

Bigorexie se mnohem častěji projevuje u mužů. Začíná to velmi nevinně. Pravidelně chodíte do posilovny. Jenže později už vám 3 dny tréninku nestačí, až cvičíte 6 dní v týdnu. Zároveň je potřeba upravit stravu. Tu upravujete, ale ani to nestačí. Dojde k nákupu předražených suplementů. Následuje nákup zakázaných steroidů. Pokud třeba chytnete chřipku, nejste schopni vynechat den cvičení. A tak se postupně dostáváte do začarovaného kruhu. Bigorektici/bigorektičky nakonec cvičí až do úplného vyčerpání.

Dá se tato nemoc ale léčit? ANO! Nejprve si toho začnou všímat příbuzní a nejbližší rodina. Vy samozřejmě nejste schopni přiznat svou slabost. Je velmi důležitá návštěva psychologa. Ten s vámi postupně bude probírat všechny aspekty a přijde na příčinu. Někdy je potřeba návštěva psychiatra. Příčin může být mnoho. Nejčastěji o to vyrovnat se trendu krásy nebo kompenzace některých tělesných slabostí.

bigorexie

Jak ale takovému člověku pomoci? Je to stejné jako s anorexií. Všímat si jak psychických, tak fyzických změn. Anorekticky nosí volné oblečení. Lidé postižení bigorexií většinou nosí trička upnutá, aby byly co nejvýrazněji vidět svaly. Bohužel bigorektici nemají dokonalou postavu. Většinou bývají obtloustlí, protože přijímají ohromné množství potravy. Sami jim můžete něco decentně naznačit, ale obávám se, že ani to nepomůže. Někteří kluci dokonce odcházejí ze studií nebo z práce, aby mohli veškerý svůj čas věnovat posilování. Někde jsem četl velmi zajímavou úvahu, že všichni kulturisté trpí bigorexií!!!

Jinou podobnou nemocí je ortorexie. Postižený člověk je abnormálně posedlý zdravou výživou. Okolí ho velmi obdivuje, stejně jako bigorektiky. Tento člověk musí mít vše bio. Ovoce kupuje pouze čerstvé. Nepije alkohol, nekouří. Léčba je stejně podobná jako u bigorexie, anorexi, bulimie,…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno