Rozchodnice růžová

Jen málokterá rostlina, vyskytující se na našem území, se může pyšnit takovými léčivými účinky, jako právě rozchodnice růžová. Velmi je rozšířená v Asii, narazit na ni ale můžeme i ve vysokých nadmořských výškách u nás. Je velmi vzácná.

Rozchodnice růžová (rhodiola rosea) je trvalka. Vytváří velké trsy a svou vůní připomíná růži. Z oddenku vyrůstá řada asi patnáct centimetrů dlouhých stonků, které jsou zakončené výraznými květy.  Rozchodnice růžová je známá pro své léčivé účinky. Využívá se jak oddenek, tak listy, především však kořen.

Rozchodnice je chráněná

V minulosti byla tato rostlina na našem území vcelku rozšířená. Její obliba byla však tak veliká, že pro své léčivé účinky ji každý sbíral. V současné době jde o rostlinu, která se vyskytuje minimálně a je vzácná. Je chráněná a trhání je zakázáno pod pokutou. Naštěstí lze rozchodnici pěstovat, co je však výhodnější, je nákup již připravených extraktů či léčivých přípravků z kořenů či jiných částí rostliny.

Obsažené látky

Rozchodnice je léčivá především proto, že obsahuje řadu vzácných látek. Jde především o látky fenolické, které tělu pomáhají odolávat stresovým situacím a přizpůsobit se nepřirozeným fyzickým i chemickým okolním vlivům.

ExtraktUžití

Pokud chcete využít léčivého potenciálu této byliny, doporučujeme nákup extraktu z jejího kořene. Ten by se měl podávat až třikrát denně. Záleží také na koncentraci extraktu, proto se vždy řiďte příbalovým letákem či etiketou. Podává se ve formě kapek.

Léčivé vlastnosti

Pořád zde hovoříme o léčivých vlastnostech rozchodnice růžové, ale stále jsme si neřekli, jaké to jsou. To napravíme právě nyní. K čemu všemu je extrakt z rostliny dobrý?

Zlepšení imunity a energie

Je prokázáno, že látky, které jsou v rostlině obsažené, pomáhají zlepšit fyzickou kondici, odolávat náročným fyzickým vypjetím a také zvyšují imunitu organismu. Extrakt z rozchodnice také pomůže k celkové fyzické i psychické pohodě a udrží mozkové buňky v kondici.

Adaptace organismu

Obzvláštně v dnešní době, kdy je lidský organismus vystaven nepřirozenému chemickému prostředí, plného chemikálií a nečistot, jsou léčivé účinky rozchodnice důležité. Pomáhají organismu adaptovat se na náročné a nepřirozené podmínky a lépe tak zvládat pobyt ve znečištěném ovzduší.

Snížení depresí, zvýšení sexuální aktivity

Extrakt rozchodnice růžové funguje jako přírodní antidepresivum i afrodiziakum. Ať již máte problém s jedním nebo s druhým, rostlina může pomoci.

Lék na vše

Detailně rozepisovat, k čemu všemu je extrakt z rozchodnice užitečný, by bylo na několik stran. S nadsázkou lze říci, že dokáže pomoci téměř v každé oblasti. Je prokázáno, že pomáhá snižovat tuk v krvi, pomáhá při rakovině nebo cukrovce. Může se chlubit také zlepšením sluchu či urychlením regenerace organismu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno